Mladí Francúzi protestovali proti reformám trhu práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protesty francuzsko
Tisícky mladých ľudí vyšli do ulíc vo viacerých francúzskych mestách. Foto: SITA/AP

Paríž 17. marca (WebNoviny.sk) – Tisícky mladých ľudí vyšli dnes do ulíc vo viacerých francúzskych mestách, kde protestovali proti vládou navrhovaným zmenám v pracovných podmienkach. Informovala o tom agentúra AP.

V súvislosti s demonštráciami, za ktorými stoja študentské organizácie a podporujú ich aj niektoré odborové hnutia, bolo dnes v celom Francúzsku zatvorených vyše sto stredných škôl.

Hlavná protestná akcia sa konala na parížskom Námestí republiky. Niesla sa v oduševnenej atmosfére, pričom študenti kričali „Nie! Nie! Nie reforme!“ a podobné heslá. Demonštráciu sprevádzali len malé incidenty v podobe potýčok malých skupiniek študentov s políciou.

Vláda v navrhovanej reforme plánuje skrátiť súčasný 35-hodinový pracovný týždeň a tiež zmierniť niektoré doposiaľ platné podmienky pre pracujúcich. Dúfa, že tak vzrastie počet nových pracovných miest. Demonštranti však tvrdia, že by to malo negatívny dopad na väčšinu zákonov zameraných na ochranu zamestnancov.

Francúzsko patrí ku krajinám s najprísnejšími zákonmi na ochranu zamestnancov na svete. Tamojšia vláda ale aj podnikateľský sektor by v tejto oblasti radi vykonali také zmeny, ktoré by zamestnávateľom zjednodušili prijímanie, ale aj prepúšťanie zamestnancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať