Ministerstvo varuje Slovákov pred štrajkom rušnovodičov v Nemecku, treba rátať s výpadkami vo vlakovej doprave

Štrajk, Deutsche Bahn
Cestujúci v Nemecku, ktorí čakajú na vlaky Deutsche Bahn počas dvojdňového štrajku. Foto: SITA/AP.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky upozorňuje cestujúcich Slovákov smerujúcich do Nemecka na štrajk rušňovodičov. Ten na celom území krajiny potrvá od stredy do piatka 13. augusta do 2. hodiny v noci. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke.

„Cestujúci sa musia pripraviť na značné výpadky diaľkovej a regionálnej vlakovej dopravy,“ upozorňuje rezort diplomacie. Zároveň odporúča cestujúcim, aby zvážili nevyhnutnosť cestovania vlakom v čase trvania štrajku. Viac informácií možno nájsť na webovej adrese Deutsche Bahn.

Návrh je neprijateľný

Nemeckí rušňovodiči chcú svojím dvojdňovým štrajkom dotlačiť národného železničného prepravcu Deutsche Bahn k zlepšeniu ponuky v rámci aktuálneho kola rokovaní o mzdách. Uviedol to v stredu predseda odborového zväzu GDL Claus Weselsky.

Návrh spoločnosti, ktorý predpokladá postupné zvyšovanie miezd v horizonte 40 mesiacov, označil za neprijateľný a odbory o ňom podľa neho nebudú vyjednávať.

Žiadajú zvýšenie platov

Nemeckí rušňovodiči v utorok večer vstúpili do celoštátneho štrajku. O 19:00 začali štrajkovať vodiči nákladných vlakov, o druhej hodine po polnoci z utorka na stredu sa k nim pripojili súpravy prepravujúce osoby. Odborári žiadajú zvýšenie platov o 3,2 percenta a jednorazový „koronavírusový bonus“ vo výške 600 eur.

Spoločnosť Deutsche Bahn tieto požiadavky odmietla. Národný železničný prepravca od začiatku pandémie, aj v dôsledku nedávnych povodní, ktoré zničili alebo poškodili železničné trate, prišiel o miliardy. Odborový zväz GDL v rokoch 2014 a 2015 v snahe presadiť svoje požiadavky vstúpil do celoštátnych štrajkov spolu osemkrát.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR