Ministerstvo školstva dostalo prostriedky na zvýšenie platov pedagógov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, školstvo
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 24. januára (WebNoviny.sk) – Ministerstvo školstva už má k dispozícii peniaze na valorizáciu platov pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva, učiteľov vysokých škôl a úpravu platových taríf pre nepedagogických zamestnancov regionálneho aj vysokého školstva.

Dôležité opatrenia

„V najbližších dňoch rezort školstva oznámi a rozošle finančné prostriedky samosprávam a vysokým školám za účelom zabezpečenia garantovaného navýšenia platov o 10 percent,“ informoval agentúru SITA odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva. Ďalšia valorizácia platov je naplánovaná na 1. januára 2020. Platy sa zvýšia opäť o 10 percent.

Ako uviedla ministerka školstva Martina Lubyová v rozhovore pre agentúru SITA ešte v decembri, navyšovanie platov je pre ňu dôležité opatrenie na zlepšenie stavu školstva. „Ide napríklad o zvyšovanie tarifných tabuliek. Konkrétne od 1. januára 2019 by sa mali zvyšovať tarifné platy pre vedcov, výskumníkov a doktorandov. Mali by sa dostať na úroveň vysokoškolských pedagógov.

Prilákanie mladých

Samozrejme sa na nich budú aplikovať aj valorizácie platov. Máme pred sebou aj výrazné navýšenie platov začínajúcich učiteľov, a to v regionálnom aj vo vysokom školstve, na ktoré je rezervovaný finančný balík v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania.

Od 1. septembra 2019 chceme tak navýšiť platy nastupujúcich učiteľov, ktoré by prilákali mladých, zdatných ľudí do tejto profesie, a aby mali navýšené svoje mzdové ohodnotenie už od začiatku kariéry,“ uviedla vtedy šéfka rezortu školstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR