Ministerstvo obrany si pripomenulo Krvavú nedeľu, vypálenie obcí Ostrý Grúň a Kľak nacistami v roku 1945

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Wehrmacht, nacisti
Foto: ilustračné, Getty images

Pamiatku 148 obyvateľov, ktorí zahynuli pri vypálení obcí Ostrý Grúň a Kľak nacistami v januári 1945, si v nedeľu v mene ministerstva obrany (MO) SR uctil generálny tajomník Služobného úradu MO SR Peter Kozák.

„Tzv. Krvavá nedeľa je odkazom na represálie nemeckých okupantov za pomoc miestnych obyvateľov partizánskym skupinám Slovenského národného povstania. Napriek skutočnosti, že od týchto tragických udalostí uplynulo 78 rokov a čas zahladil mnohé jazvy v srdciach a mysliach, nezabúdajme na zločiny z rokov 2. svetovej vojny a ich obete,“ uviedol Peter Kozák v tlačovej správe.

Ukrajina pripomína naše tragédie

Ako ďalej v tlačovej správe informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková, Kozák poukázal aj na súčasné mnohé zdokumentované vojnové zločiny príslušníkov ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajine.

„Pripomínajú tragédie, ktoré sa odohrali v slovenských obciach v rokoch druhej svetovej vojny, preto neostávajme ľahostajnými a necitlivými k bolesti, utrpeniu či strádaniu iných ľudí,“ uviedol Kozák.

Jednotke velil Slovák Nižňanský

Kovaľ Kakaščíková ďalej uviedla, že príchod osobitnej protipartizánskej jednotky Edelweiss na čele s SS, ktorej príslušníkmi boli aj Slováci, pod velením stotníka delostrelectva Ladislava Nižňanského, v ranných hodinách 21. januára 1945 do obce Kľak bol neočakávaný.

„Časť obyvateľstva zastihli ešte v posteliach, odkiaľ ich násilím povyťahovali a následne strieľali,“ povedala hovorkyňa MO SR. V obci ostrý Grúň podľa Kovaľ Kakaščíkovej vypálili obytné domy, samoty i senníky v doline.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina Kovaľ KakaščíkováPeter Kozák
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR