Ministerstvo hospodárstva poskytlo žiadateľom štátnu pomoc za takmer 400 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo hospodárstva SR poskytlo vlani štátnu pomoc v celkovej výške 398,5 milióna eur. V porovnaní s rokom 2019 sa táto suma zvýšila o 152,9 milióna eur, teda o asi 62 percent.

Ako ďalej vyplýva zo správy predloženej Protimonopolným úradom SR (PMÚ) na medzirezortné pripomienkové konanie, zdroje Európskej únie z celkovej výšky udelenej štátnej pomoci tvorili takmer 46 percent. Najväčší podiel štátnej pomoci smeroval v minulom roku do Bratislavského kraja (129 miliónov eur), Košického kraja (48 miliónov eur) a Prešovského kraja (42 miliónov eur).

Pomoc dostal aj nitriansky Jaguár

Štátna pomoc bola v roku 2020 poskytnutá 16 727 príjemcom, z toho viac ako 13 200 tvorili žiadatelia dotácií na nájomné. Celkovo čerpali 39,23 milióna eur.

Štátnu pomoc ad hoc získali dvaja príjemcovia, Jaguar Land Rover Slovakia vo výške 12,3 milióna eur a Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. – baňa Handlová a Nováky na úrovni 3,44 milióna eur.

Podporili aj inovácie

V rámci Operačného program Integrovaná infraštruktúra udelil rezort hospodárstva v uplynulom roku štátnu pomoc prostredníctvom schémy štátnej pomoci na podporu inovácií a technologického transferu a schémy štátnej pomoci na podporu inovácií prostredníctvom projektov priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja.

V prvom prípade bolo podporených 85 subjektov sumou 37,43 milióna eur z európskych zdrojov a v druhom 39 subjektov sumou 8,07 milióna eur z európskych zdrojov a 0,13 milióna eur zo štátneho rozpočtu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR