Nemocnica v Nových Zámkoch disponuje novým CT prístrojom, podľa Kalavskej ušetrili milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrea Kalavská, CT prístroj
Zľava: Ministerka zdravotníctva Slovenskej republika Andrea Kalavská. Foto: SITA/Diana Černáková. Getty Images - koláž WBN

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská v utorok uviedla do prevádzky nový CT prístroj pre Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Ušetrili milióny eur

Ako v tlačovej správe informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, ide o ďalší z moderných prístrojov, ktoré ministerstvo zdravotníctva obstaralo z celkového počtu 13 CT pre 11 slovenských nemocníc.

„Vďaka obstarávaniu a elektronickej aukcii sme ušetrili celkovo približne 15 miliónov eur v porovnaní s českými cenami, ktoré nemocnice môžu investovať do ďalších oblastí, kde ich pacienti či zdravotníci najviac potrebujú,“ tvrdí rezort.

Stop predraženým nákupom

Ako ďalej uvádza ministerstvo, parametre, ktoré rezort nastavil v roku 2016 vďaka centrálnemu obstarávaniu a elektronickým aukciám, dali stop predraženým nákupom.

„Centrálne obstarávanie prostredníctvom elektronických aukcií, ktoré sme uviedli do života v roku 2016, prinieslo jednoznačné výsledky. Okrem výrazného šetrenia finančných prostriedkov zlepšujeme aj kvalitu zdravotnej starostlivosti,“ uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Kvalitnejšie služby

Vďaka centrálnemu obstarávaniu je vysúťažená cena za CT prístroj 1,2 mil. eur s DPH. „Podľa zistení Inštitútu zdravotnej politiky, napríklad v Česku za prístroj so slabšími parametrami a kratším pozáručným servisom zaplatili o 20 % viac,“ povedal riaditeľ odboru stratégie Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Michal Štofko.

Rádiologické oddelenie v novozámockej nemocnici bude môcť pacientom poskytovať výrazne kvalitnejšie a rýchlejšie služby.

„Nový CT prístroj na jednu otáčku lampy dokáže urobiť 256 vrstiev vyšetreného orgánu, rádovo ide o zlomky sekúnd. Je to obrovský benefit pre našich pacientov,“ tvrdí primár rádiologického oddelenia Tibor Firický.

Skrátenie čakacej doby

Ekonomická riaditeľka FNsP Nové Zámky Ľubica Bartošová očakáva výrazné zlepšenie kvality a rýchlosti vyšetrení, najmä u kriticky chorých pacientov. „Nepochybne sa nám podarí docieliť zvýšenie počtu vyšetrení a skrátenie čakacej doby na CT vyšetrenie u niektorých ochorení,“ povedala.

Nemocnica v Nových Zámkoch zabezpečuje komplexnú zdravotnú starostlivosť nielen pre takmer 160 tisíc obyvateľov okresu, ale aj pre spádovú oblasť okresov Šaľa, Komárno a Levice.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrea Kalavská
Firmy a inštitúcie IZP Inštitút zdravotnej politikyMZ Ministerstvo zdravotníctva SR