Minister Žiga odmieta ťažbu zlata kyanidom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rokovanie vlád Česka a Slovenska odštartovali frťa
Minister životného prostredia SR Peter Žiga počas podpisu dokumentu o dočasnom využívaní časti štátneho územia a majetku SR pre výstavbu a prevádzku stavby Predĺženie splavnosti vodnej cesty Otrokovice - Rohatec na spoločnom rokovaní vlád SR a ČR. Trenčín, 29. október 2012. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Minister životného prostredia Peter Žiga nepodporuje ťažbu zlata metódou kyanidového lúhovania.

Ako ďalej informuje na stránke rezort životného prostredia, ministerstvo naopak uprednostňuje ochranu životného prostredia a v súčasnosti neuvažuje o zmene podmienok v prípade ťažby zlata týmto spôsobom.

Tie umožňujú mestám a obciam uplatniť pri ťažobných projektoch tzv. právo veta a proces povoľovania zastaviť,“ dodáva rezort.

Podľa Európskej únie je však použitie kyanidu v banskom priemysle najlepšou dostupnou technológiou a vo svete sa ňou ťaží vo väčšine prípadov. Súčasný legislatívny rámec na Slovensku nastavuje prísne pravidlá na použitie tejto technológie.

Rezort životného prostredia bude dosah prípadných projektov dôsledne posudzovať z hľadiska vplyvov na životné prostredie,“ uzavrelo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Žiga
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR