'Minister vojny' Islamského štátu zomrel pri americkom útoku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoký veliteľ Islamského štátu v Sýrii Umar Šíšání je mŕtvy
Etnický Čečenec Šíšání bol podľa agentúry AP hlavným vojenským veliteľom Islamského štátu v Sýrii. Foto: SITA/AP

Bagdad 15. marca (WebNoviny.sk) – Významný veliteľ Islamského štátu (IS) abú Umar Šíšání, ktorý býva označovaný za „ministra vojny“ tejto extrémistickej skupiny, podľahol v pondelok v bašte IS – sýrskom meste Rakka – zraneniam, ktoré utrpel útoku minulý týždeň pri americkom leteckom.

Agentúre AP to potvrdili nemenovaný vysoký predstaviteľ irackej tajnej služby i šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne Ramí Abdal Rahmán. Ten povedal, že IS „priviedla celý rad lekárov, aby ho liečili, ale už nemohli nič robiť.“

Etnický Čečenec Šíšání bol podľa agentúry AP hlavným vojenským veliteľom IS v Sýrii. Militant s ryšavou bradou – „Čečenec Umar“ – patril medzi najhľadanejších militantov zaradených do špeciálneho zoznamu ministerstva zahraničných vecí USA. Washington za informácie, ktoré by mohli viesť k jeho likvidácii, ponúkal odmenu do výšky päť miliónov dolárov.

Šíšaní sa narodil v roku 1986 v Gruzínsku, ktoré bolo vtedy ešte súčasťou Sovietskeho zväzu, a po vstupe do radov IS sa stal údajne blízkym vojenským poradcom vodcu tejto skupiny abú Bakra Baghdádího. Jeho pôvodné meno znelo Tarchan Batirašvili. Americký rezort diplomacie ho opisoval ako vysokopostaveného veliteľa IS a člena najvyššieho poradného orgánu tejto skupiny v sýrskej Rakke, slúžiacej ako hlavné mesto režimu IS v Sýrii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Islamský štát