Minister financií si podľa Moravčíka robí srandu z dôchodcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kazimir
Minister financií Peter Kažimír Foto: archívne, SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Minister financií Peter Kažimír si podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka robí srandu z dôchodcov. Ako povedal pre agentúru SITA, nijako inak sa podľa neho nedá nazvať to, že najprv vláda zvýši dôchodky o žalostných 1,90 eur mesačne a potom nájde len tak štyristo miliónov eur v rozpočte navyše.

Nová daňová prognóza ministerstva financií hovorí totiž o tom, že daňové a odvodové príjmy majú byť tento rok vyššie o 410 miliónov eur. Z toho do Sociálnej poisťovne má natiecť o 130 miliónov eur viac. „Ak by sa len tieto peniaze použili na zvýšenie dôchodkov, tak namiesto 1,90 eura mohol byť tento rok nárast penzií o 11,90 eura,“ vypočítal Moravčík.

Podpredseda KDH pripomenul, že pred pár rokmi sa minister financií Peter Kažimír vyjadril, že by dokázal vyžiť aj z 300 eur mesačne: „Mal by to aj reálne vyskúšať, nielen o tom hovoriť. Veľa seniorom na Slovensku totiž musí práve takáto suma vystačiť na stravu, poplatky a lieky.“ Nie je preto podľa Moravčíka namieste, keď im najprv povedia, že na zvýšenie dôchodkov nie sú peniaze, a potom nájdu štyristo miliónov v rozpočte navyše len tak.

Do očí podľa Moravčíka bije aj dvojaký meter, ktorý má súčasná vláda na bežných ľudí a na vyvolené firmy. „Keď potrebujú pomoc seniori, pacienti, zdravotné sestry či učitelia, vláda riešenie odsúva. Keď však ide o kšeft za dve miliardy eur, na ktorom sa niekto poriadne nabalí, tak ho je vláda ochotná odklepnúť aj pár dní pred voľbami,“ narážal Moravčík na diaľničný PPP obchvat Bratislavy, ktorý schválila vláda len 17 dní pred voľbami.

Dobrá vláda by podľa Moravčíka mala ukazovať veľké srdce tým, ktorí na Slovensku žijú v ťažkých podmienkach. Naopak, voči tým, ktorí chcú na štáte len zarobiť, by mala byť neoblomná. Súčasná vláda podľa neho žiaľ robí pravý opak.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miloš MoravčíkPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMF Ministerstvo financií SRVláda SR