Minimálna hodnota stravných lístkov sa zvýši na 4,50 eura, zmení sa aj výška príspevku v prípade pracovnej cesty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ILUSTRAČNÉ: Stravné lístky
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher.

Minimálna hodnota stravných lístkov sa má pre státisíce zamestnancov zvýšiť zo súčasných 3,83 eura na 4,50 eura. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje návrh opatrenia, podľa ktorého má stravné v prípade pracovnej cesty v dĺžke päť až 12 hodín stúpnuť zo súčasných 5,10 eura na 6 eur.

Najnižšia hodnota gastrolístka pritom tvorí 75 percent stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.

Cenový index jedál a nápojov

Hodnota gastrolístka naposledy vzrástla v júli 2019. Parlament v máji 2020 schválil novelu zákona o cestovných náhradách, ktorou sa zvyšovanie súm stravného v rokoch 2020 a 2021 pozastavilo.

„V januári 2022 sa začalo posudzovať, o akú sumu sa zvýši suma stravného pre jednotlivé časové pásma, a to na základe indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní za december 2021,“ uvádza rezort práce v materiáli, ktorý predložilo do pripomienkového konania.

Výška stravného počas pracovnej cesty

Za základňu sa pritom považuje február 2019, teda mesiac, na základe ktorého sa naposledy zvyšovali sumy stravného. „Mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní za december 2021 dosiahol hodnotu 117,5 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 17,5 percentuálneho bodu,“ tvrdí rezort práce a sociálnych vecí.

Suma stravného v prípade pracovnej cesty v dĺžke päť až 12 hodín má ísť nahor zo súčasných 5,10 eura na 6 eur za každý deň.

Stravné pri pracovnej ceste trvajúcej od 12 do 18 hodín sa má zvýšiť zo 7,60 eura na 9 eur a pri pracovnej ceste presahujúcej 18 hodín má ísť o nárast zo súčasných 11,60 eura na 13,70 eura.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Milan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR