MIKLOŠ: Je vhodná situácia na emisiu eurobondov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan Mikloš
Ivan Mikloš Foto: SITA//Diana Černáková

BRUSEL/BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Situácia na finančných trhoch je pre Slovensko relatívne dobrá na emisiu 15-ročných eurobondov. Emisiu krajina plánuje v najbližších dňoch, povedal v piatok slovenský minister financií Ivan Mikloš. „V tomto okamihu je situácia na trhu relatívne dobrá a to je dôvod, prečo to chceme urobiť v týchto dňoch,“ povedal Mikloš novinárom počas stretnutia ministrov financií Európskej únie v Bruseli.

Slovensko minulý mesiac zväčšilo plánovaný objem financií, ktoré si štát chce v tomto roku požičať, a to na úroveň zhruba 9,5 mld. eur z predchádzajúcej plánovanej úrovne 6 až 8 mld. eur. Krajina totiž potrebuje financovať väčší ako očakávaný fiškálny deficit, ktorý sa odhaduje na 7,8 % hrubého domáceho produktu.

Šéf Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniel Bytčánek minulý mesiac povedal, že 15-ročný eurobond sa najprv ponúkne ako syndikovaný bond a ďalšie tranže budú ponúknuté na domácich aukciách. Alternatívnou je sedemročný bond. „Uprednostňujeme 15-ročný bond a plánujeme v úvode ponúknuť 1 mld. eur alebo viac,“ povedal v piatok 1. októbra pre agentúru Reuters vedúci odboru riadenia dlhu Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Tomáš Kapusta.

Slovenská vláda sľúbila znížiť fiškálny deficit na budúci rok na úroveň 4,9 % hrubého domáceho produktu a predpokladá, že v budúcom roku bude musieť emitovať dlhopisy a pokladničné poukážky v objeme zhruba 8 mld. eur.

SITA, Reuters

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel BytčánekIvan Mikloš