Írsko je krajina s nezameniteľnou atmosférou, kultúrou a typickou prírodou miestnych obyvateľov. Keď plánujete výlet, na konci ktorého je malé mestečko vo vnútrozemí, ktorého meno je známe takmer po celom svete, očakávania sú iné. Tullamore s takmer pätnásťtisíc obyvateľmi sa nachádza v grófstve Offaly asi hodinu jazdy od metropoly Dublinu. Pomyselné hlavné mesto írskej whisky ponúka nielen výhľad na slávny liehovar, kde vás zoznámi so všetkým, čo súvisí s ich národným pokladom, ale predovšetkým ukážku írskej pohostinnosti, priateľského prístupu k životu a ukážku miestnej spolupatričnosti. Toto sú hlavné črty, ktoré predstavujú írsky Tullamore.
V znaku mestečka s umelo vytvoreným riečnym kanálom, ktorý sa v minulosti prekvapivo používal na splavovanie sudov whisky do Dublinu, nájdete vtáka Fénixa. Spojenie s mýtickým tvorom, ktorý povstal z popola, sa datuje do roku 1785. Prvé letecké nešťastie v histórii ľudstva sa stalo v meste Tullamore. Písal sa rok 1785, traja priekopníci letectva plánovali vzlietnuť v papierovom teplovzdušnom balóne. Pokus o prekonanie zemskej gravitácie však nedopadol dobre. Balón sa vznietil krátko po štarte a spadol na domy v centre mesta. Vznikol veľký požiar, ktorý takmer pohltil celé mesto. Z popola však povstal, podobne ako vták Fénix, ktorý je dnes jedným zo symbolov Tullamore.
![Fm7b7603.jpg](https://cdn.sita.sk/sites/32/2024/07/fm7b7603-scaled-1-676x451.jpg)
Hlavnou tepnou mesta je hlavná ulica Columcille Street, ktorá rozdeľuje mesto na dve polovice. Na ulici nájdete rôzne obchody, obchody, reštaurácie, kaviarne, ale aj niekoľko tradičných írskych krčiem, ktorých je v Tullamore celkovo sedemnásť. „V našom meste bývalo viac ako tridsať tradičných krčiem. Pandémia covidu a opatrenia však otriasli počtom týchto miest. Teraz je ich menej,“ hovorí jeden z operátorov, Eugene Kelly. „Krčmy jednoducho nie sú miestom na pitie alkoholu. Je to hlavne priestor na stretnutie. Myslím si, že je to dnes dôležité. Ľudia sa potrebujú stretávať a zdieľať pocity,“ dodáva Kelly, veľký fanúšik Liverpool FC, ktorý vlastní jeden z najstarších miestnych podnikov, Kellys Pub, ktorý sa nachádza na brehu kanála už viac ako stoštyridsať rokov.
![Fm7b7792.jpg](https://cdn.sita.sk/sites/32/2024/07/fm7b7792-scaled-1-676x451.jpg)
Samozrejme, najznámejšou miestnou budovou je komplex liehovaru Tullamore D.E.W., ktorý sa nachádza na okraji mesta, hovorí o celkovom dianí v meste. Slávny liehovar založil v roku 1829 Daniel E. Williams. Novovybudované návštevnícke centrum láka návštevníkov z celého sveta. Počas takmer dvojhodinovej prehliadky vás miestni obyvatelia prevedú celou históriou nápoja, nahliadnu do tajov výroby, ochutnajú tradičnú írsku kávu, prejdú sa neuveriteľne veľkým skladom so sudmi, v ktorých whisky odpočíva a dozrieva, navštívia tajný Snug Bar, ochutnajú nápoj priamo zo suda a nakoniec ochutnajú kompletný sortiment slávneho liehovaru. Obyvatelia Tullamore sú právom hrdí na miestnu majestátnu budovu liehovaru. Tullamore D.E.W. dáva prácu dôležitej časti mesta a preslávil ho na všetkých kontinentoch. Miestna whisky je takzvaná trojitá zmes. Skladá sa teda z troch druhov obilia (sladový jačmeň, nesladový jačmeň a pšenica).
![Fm7b7624.jpg](https://cdn.sita.sk/sites/32/2024/07/fm7b7624-scaled-1-676x451.jpg)
Írska káva patrí medzi miestne špeciality. Jeho tradícia a pôvod siahajú až do roku 1943 a prístavného mesta Foynes. Podľa dostupných informácií bol nápoj vytvorený viac-menej náhodou. V miestnej kaviarni personál privítal cestujúcich leteckej spoločnosti Pan Am, ktorí museli zostať v Írsku o niečo dlhšie, ako sa plánovalo kvôli zlému počasiu. Keďže majiteľ kaviarne chcel svojich hostí niečím povzbudiť, nalial im do kávy tradičnú írsku whisky. Zrodil sa nový fenomén. V Tullamore venujú svojej príprave veľkú starostlivosť. Preto vám naservírujú panáka „Tullamore“, klasickej filtrovanej kávy, trstinového cukru a miestnej tridsaťpercentnej smotany na povrchu ako čiapku. Nápoj nesmiete miešať za žiadnu cenu. Káva sa pije cez povrch krému, ktorý funguje ako pomyselný filter.
![Fm7b7445.jpg](https://cdn.sita.sk/sites/32/2024/07/fm7b7445-scaled-1-676x451.jpg)
Pre človeka, ktorý je na ostrove prvýkrát, to bude určite prekvapenie Ak budete sedieť sami v kaviarni alebo v niektorej z miestnych krčiem, nezostanete dlho sami. Íri sú veľmi komunikatívni a je bežné, že sa pri vašom stole zrazu objaví niekoľko miestnych obyvateľov a s úprimným záujmom sa vás začne pýtať, odkiaľ ste a čo robíte v malom mestečku uprostred Írska.
Ďalším tradičným symbolom mesta a celého Írska sú vlkodavy. Patria medzi najvyššie plemená psov na svete. Ich pôvodná úloha v spoločnosti je zrejmá z ich druhového mena. Ich úlohou bolo chrániť obyvateľov a ovce pred vlkmi. V Írsku to bolo ľahké. Kvôli vyhynutiu vlkov už o plemeno nebol záujem a svojho času to bola dokonca vzácna komodita v oblasti dopytu po psoch. V roku 1860 však kapitán George Graham presadzoval obnovenie chovu tohto ušľachtilého plemena.
![Fm7b8069.jpg](https://cdn.sita.sk/sites/32/2024/07/fm7b8069-scaled-1-676x451.jpg)
Informačný servis