Merkelová odmieta zmenu ústavou zaručeného práva na azyl

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Top 10 najmocnejších žien podľa magazínu Forbes
Nemecká kancelárka Angela Merkelová obsadila v rebríčku najpríťažlivejších štátnikov sveta, ktorý zverejnil portál Hottest Heads of State, rovné 100. miesto. Foto: SITA/AP

BERLÍN 4. októbra (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová odmieta množiace sa požiadavky politikov z Kresťanskosociálnej únie (CSU) na zmenu ústavou zaručeného práva na azyl. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk, zverejnenom v nedeľu pred jej cestou do Indie, zároveň vyjadrila presvedčenie, že Nemecko zvládne prijatie a integráciu terajšieho veľkého množstva utečencov.

Treba lepšie chrániť vonkajšie hranice Únie

Väčšina žiadateľov o azyl sa podľa kancelárky môže aj bez toho spoľahnúť na ženevský dohovor o utečencoch, čo je dôvod, pre ktorý sa v nemeckej ústave nebude nič meniť. Zrýchlenie si však vyžaduje azylové konanie. Tí, ktorí v Nemecku nepotrebujú ochranu, ho musia opustiť, ale dôležité je, aby sa aj takýchto prípadoch zaobchádzalo s každým ako s človekom, zdôraznila Merkelová.

Okrem toho treba lepšie chrániť vonkajšie hranice EÚ a riešiť príčiny utečeneckej krízy. Šéfka nemeckej vlády zopakovala požiadavku spravodlivého rozdelenia záťaže v rámci EÚ, ktorá nemôže zostať na pleciach troch alebo štyroch krajín.

Na hlasy z CSU volajúce po plotoch na hraniciach Nemecka kancelárka reagovala slovami: „Nemyslím si, že ploty pomôžu. Videli sme to v Maďarsku“. Merkelová v rozhovore tiež povedala, že rozhodnutie zo septembra o otvorení hraníc pre utečencov by zopakovala. Podľa nej bolo očividné, že žiadatelia o azyl by sa nenechali zastaviť.

Utečencov majú zachytávať spoločné hliadky Turecka a Grécka

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Európska komisia vypracovala v spolupráci s Tureckom akčný plán, ktorý má pomôcť zmierniť utečeneckú krízu. Súčasťou plánu je aj záväzok Ankary lepšie zabezpečiť svoje hranice s Gréckom, píše nedeľník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) s odvolaním sa na zdroje v Európskej komisii a nemeckej vláde.

Tento cieľ sa má dosiahnuť spoločnými hliadkami tureckej a gréckej pobrežnej stráže na východe Egejského mora koordinovanými agentúrou pre ochranu vonkajších hraníc EÚ Frontex. Tento plán bude základom pre rokovania vedúcich predstaviteľov EÚ s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktoré sa uskutočnia v pondelok v Bruseli. Ak sa obe strany k plánu politicky zaviažu, mal by byť rozpracovaný do októbrového summitu EÚ a následne čo najskôr realizovaný.

Úlohou spoločných hliadok bude zasahovať proti pašerákom ľudí a vracať všetkých utečencov do Turecka. Tam by malo vzniknúť šesť nových utečeneckých táborov pre asi dva milióny ľudí, ktoré by spolufinancovala EÚ. Krajiny EÚ by sa zaviazali, že prijmú časť utečencov z týchto táborov, uviedol FAS.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela Merkelová