Merkelová: Nič by som nemenila v súvislosti s otvorením dverí utečencom

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: archívne, SITA/AP.

BERLÍN 20. augusta (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová stále stojí za svojím rozhodnutím otvoriť Nemecko utečencom.

Na otázku, či by sa teraz, so súčasnými vedomosťami, zachovala inak, keby sa situácia z roku 2015 znova zopakovala, Merkelová odvetila, že nie. „Stále si myslím, že moje rozhodnutie bolo správne,“ povedala v predvolebnom rozhovore v nemeckej súkromnej televízii RTL.

Doplnila však, že jej kabinet odvtedy vykonal množstvo krokov, ktorých cieľom je zabrániť opakovaniu sa situácie z roku 2015.

V situácii, keď sa do krajín Európskej únie pokúšali dostať naraz státisíce utečencov predvošetkým z krajín Blízkeho východu a severnej Afriky a mnohé európske krajiny im odmietali poskytnúť základnú starostlivosť a pomoc a držali ich za čerstvo vybudovanými plotmi, Merkelová vyhlásila, že Nemecko je utečencom otvorené.

Vyvolala tým pobúrenie veľkej časti Európanov, ktorí argumentovali strachom z islamizácie Európy. Jedným z ústredných argumentov odporcov Merkelovej rozhodnutia bolo aj ich presvedčenie, že v rámci utečeneckej vlny prichádzajú do Európy aj teroristi.

Merkelová sa však stala najsilnejším hlasom pre stúpencov názoru, že vyhladovaným a zúboženým utečencom, z ktorých veľká časť uteká pred vojnou či prenasledovaním v domovskej krajine, treba pomôcť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová