Mentálne postihnutému Rómovi z Moldavy priznali odškodné za väzbu, v ktorej ho nezákonne držali štyri týždne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zatknutie, obchodníci, putá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Okresný súd Bratislava I rozhodol o odškodnení 30-ročného Róma s mentálnym postihnutím, ktorý bol v roku 2013 štyri týždne nezákonne držaný vo väzbe.

Ako ďalej informovalo v tlačovej správe Európske centrum pre práva Rómov (ERRC), súd priznal mužovi z Moldavy nad Bodvou 4 000 eur ako náhradu za spôsobenú nemajetkovú ujmu.

„V konaní bolo riadne preukázané, že predmetná nezákonná väzba mala na žalobcu vplyv a dopady na jeho osobný život, a to obzvlášť aj preto, že nezákonná väzba bola vykonaná bez adekvátnych opatrení na osobe, ktorá je zdravotne znevýhodnená,“ povedal právny zástupca poškodeného Ján Bartánus.

Nočný incident v osade

ERRC pripomína, že poškodeného zadržali v noci z 15. na 16. júna 2013 v rómskej komunite na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou. V ten deň sa v osade uskutočnila oslava.

„Okolo 23:00 prišla hliadka štátnej polície a požiadala o stíšenie hudby, s čím miestni súhlasili a oslava sa skončila. Neskôr v noci prišla opätovne policajná hliadka, ktorá chcela vykonať zásah proti jednému z rómskych chlapcov z komunity, čo vyústilo v incident, keď viaceré rómske deti a poškodený Róm začali smerom k policajnému autu hádzať kamene,“ uviedlo centrum s tým, že následne 19. júna bol poškodený vzatý do väzby.

Trestné stíhanie mali zastaviť

Trestný zákon pritom podľa ERRC uvádza, že kto pre duševnú poruchu nemôže rozpoznať protiprávnosť svojho konania alebo ovládať ho, nie je za toto svoje konanie trestne zodpovedný. Jedná sa totiž o tzv. nepríčetnosť.

„Podľa Trestného poriadku je nutné zastaviť trestné stíhanie, keď sa preukáže nepríčetnosť. U poškodeného Róma potvrdil jeho mentálne postihnutie znalecký posudok. Napriek tomu, že ho mal vyšetrovateľ k dispozícii, namiesto okamžitého prepustenia bol naďalej držaný vo väzbe ďalšie štyri týždne,“ zdôraznilo centrum. Róm sa pritom podľa ERRC sťažoval, že ho bili a obťažovali spoluväzni.

„Jeho známi pritom už po jeho zadržaní policajtom uviedli, že muž je mentálne postihnutý. Voči príslušnému prokurátorovi ako aj vyšetrovateľovi boli v októbri 2013 iniciované disciplinárne konania,“ informovalo ERRC. Centrum dodalo, že udalosti z 15. júna 2013 tesne predchádzali mediálne známej policajnej razii v rómskej komunite v Moldave nad Bodvou z 19. júna daného roku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať