Matovič navrhol súdu zrušenie rozsudku v spore s Blahom, ospravedlniť sa mal za výrok o „mydlení barana“

Igor Matovič, OĽaNO
Minister financií a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Minister financií Igor Matovič (OľaNO) podal na Okresný súd v Trnave návrh na zrušenie rozsudku pre zmeškanie, podľa ktorého sa má ospravedlniť poslancovi Smeru – SD Ľubošovi Blahovi za výroky z parlamentnej Hodiny otázok zo septembra minulého roku.

Súdu zároveň doručil aj svoje vyjadrenie k žalobe. Sudca o návrhu žalovaného zatiaľ nerozhodol. Agentúru SITA o tom informovala zastupujúca hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Katarína Lovasová.

Rozsudok nie je právoplatný

Rozsudok pre zmeškanie z mája tohto roku, podľa ktorého má Matovič na najbližšej schôdzi Národnej rady SR osobne predniesť ospravedlnenie Blahovi a vyjadriť hlbokú ľútosť za vyslovenie nepravdivých výrokov, tak nie je právoplatný.

Blaha sa na súde domáha ochrany osobnosti za výrok Matoviča z 24. septembra 2020. V pozícii predsedu vlády na pôde parlamentu vtedy hovoril o informácii, ktorú dostal e-mailom a podľa ktorej Blaha ešte ako študent preskočil plot záhrady a „mydlil barana“. Reagoval tak na vystúpenie Blahu, ktorý hovoril o Matovičovej manželke ako o „bielej kobyle“.

Matovič sa k žalobe nevyjadril

Okresný súd v Trnave rozhodol v tomto spore rozsudkom pre zmeškanie. Takéto rozsudky súdy vydávajú obvykle v prípadoch, kedy je jedna z procesných strán pasívna a na výzvy súdu nereaguje. Z rozsudku, ktorý má agentúra SITA k dispozícii vyplýva, že súd ešte koncom minulého roku uložil žalovanému povinnosť vyjadriť sa k žalobe a uviesť skutočnosti na svoju obranu.

Matovič sa k žalobe žiadnym spôsobom nevyjadril, súd preto rozhodol rozsudkom pre zmeškanie. Až na ten žalovaný zareagoval návrhom na zrušenie a vyjadril sa aj k žalobe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičĽuboš Blaha
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD