Aktualizované: Kovalík podľahol Bašičovi, Slovensko v súboji Davis Cupu prehralo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Kovalík
Slovenský tenista Jozef Kovalík. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované: 7. apríla 22:30

BRATISLAVA 7. apríla (WebNoviny.sk) – Slovensko prehralo 2:3 s Bosnou a Hercegovinou v bratislavskom stretnutí rozhodujúceho 2. kola I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2018 tenisových reprezentačných družstiev mužov (6. – 7. apríla). Dominik Hrbatý ako nástupca Miloslava Mečířa teda tesne neuspel pri svojej premiére vo funkcii kapitána tímu SR.

V sobotňajšom záverečnom zápase na antuke pod zatiahnutou strechou NTC pri priebežnom celkovom skóre 2:2 Jozef Kovalík podľahol Mirzovi Bašičovi za 125 minút 6:7 (0), 6:2, 3:6. Kovalík nastúpil namiesto Norberta Gombosa.

Kovalíkova nádejná vstupná fáza

Kovalík predviedol nádejnú vstupnú fázu, keď premenil druhý brejkbal od stavu 40:0 vo štvrtom geme. V dlhočiznej výmene po vystupňovaní prestrelky skvele zvládol forhendovú halfvolejovú kontru z úzadia a zo šmyku – 3:1. Eufória však netrvala dlho: Bašič po Slovákom reakčnom forhende tesne mimo mal 40:15 a neváhal, už zaostával iba 2:3 a servis. Kovalík následne odskočil na 30:0, neskôr odvrátil gembal a Bašič pri zhode poslal forhendové obhodenie spod tlaku iba do siete, vzápätí sa úderom nezmestil do dvorca – 2:4.

Slovák oslavne zaťal päsť, ani tentoraz však nepotvrdil únik. Bosniak mu za stavu 30:30 vytĺkol bloky pri forhendovom voleji a kvitoval unáhlený súperov forhend tesne vedľa – 3:4 a hladko aj 4:4. Kovalík sa na 30 posunul na psychologicky nesmierne významných 5:4.

Bravúrnym krížnym forhendovým obhodením si dodal náskok 30:0 na returne v desiatej hre, k setbalu sa však neprepracoval – 5:5 a potom bez vážnejšej zápletky aj tajbrejkových 6:6.

Bašič v lotérii okamžite získal minibrejk šikovným bekhendovým zákrokom pri sieti a následne sa zdvihol na 3:0, zavŕšil to esom na „téčko“. Keď upravil už na 4:0, mal taktovku, priebojným bekhendom popri čiare na 5:0 v podstate nastolil aj definitívu. Napokon nepovolil Kovalíkovi ani bodík.

Presadil sa nečakaným forhendom

Povzbudený Bašič napokon v tejto fáze nazbieral pozoruhodných 16 bodov v rade (z 5:6 a 0:15 na 7:6 /0/, 1:0 a 15:0), ale Kovalík vyrovnal v druhej časti na 1:1 a dokonca pridal brejk. Bol tretí v zápase a napokon prvý potvrdený. Pri skóre 30:30 na príjme vo štvrtom geme mal Bosniak obrovské šťastie, keď vertikálna podporná žŕdka siete kuriózne zmenila smer jeho úderu z jasného „outu“ do dvorca.

Slovák zmazal hrozbu, potom druhú, ku ktorej mrzuto viedla dvojchyba, a neskôr – po dvoch vlastných gembaloch – aj tretiu – 3:1. Takzvané momentum náhle bolo na jeho strane, Kovalík si fantastickým bekhendovým returnom vypracoval vedenie 40:15 v piatej hre a presadil sa nečakaným forhendovým výpadom z defenzívy – 4:1 a cez zhodu aj 5:1. V ôsmom geme sa dopodával cez 30:30. Najprv zabral pohotovou forhendovou odpoveďou na return a potom podobne z bekhendu.

Kovalíkova premiérová hra s Bašičom

Bašič sa rýchlo otriasol, na nulu si pripísal otváraci gem tretieho setu a následne premenil tretí brejkbal od stavu 40:0 v druhej hre, keď Kovalík bol neskoro pri bekhendovom výstrele s precíznou dĺžkou. Bosniak sa pohodlne posunul na nielen opticky povzbudivých 3:0 a cez 30:30 aj na 4:1 – pomohol si dvoma esami v rade. Na returne v ôsmom geme síce nemal nárok zužitkovať mečbal, keďže Slovák predviedol presvedčivý útok, ale Bašič na servise už neváhal. Mečbal využil esom na „téčko“.

Dvadsaťpäťročný Bratislavčan Kovalík, 138. v počítačovom poradí (najvyššie bol na 109. priečke) hral s 26-ročným Bašičom (95., figuroval aj na 74. pozícii.) premiérovo v kariére. V Davis Cupe má bilanciu 2:3 – bez výnimky zo singlov, pričom v tzv. živých súbojoch stojí 2:2. Prvý raz zažil ťarchu rozhodujúcej dvojhry. Bašič už v takejto situácii bol a aj vtedy obstál: v roku 2014 zdolal Fína Juha Paukkuho v Helsinkách heroicky 3:6, 4:6, 6:3, 7:5, 6:4.

K výhre Kližana pomohli aj fanúšikovia

Domáci tenista Martin Kližan zvíťazil za 119 minút 6:3, 7:6 (3) nad Damirom Džumhurom v sobotňajšom nadštandardne kvalitnom súboji singlových jednotiek tímov v rámci bratislavského stretnutia Slovensko – Bosna a Hercegovina v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2018 reprezentačných družstiev mužov (6. – 7. apríla).

Kližan v prvom sete preklopil z 0:2 a dvoch jednotlivých brejkbalov Džumhura v treťom geme. V druhej časti nepykal za to, že dvakrát prišiel o náskok brejku vrátane stavu 6:5 a 30:0.

„Dnes to bolo neskutočné. Prišlo ešte viac ľudí ako včera a urobili neuveriteľnú atmosféru, klobúk dolu. Prejavilo sa to – fanúšikovia ma neustále burcovali, pomohli mi ísť ďalej napríklad vtedy, keď som to za stavu 6:5 a 30:0 na servise v druhom sete v podstate už mal vyhraté, ale napokon sa ešte hral tajbrejk. Všetci ma podržali, patrí im obrovská vďaka. Samotné stretnutie bolo veľmi kvalitné, odohrali sme super výmeny. Som strašne rád, že som v takto dôležitom zápase uspel. Je aj zásluha Dominika Hrbatého, že som sa napriek viacerým sporným momentom stále koncentroval na vlastný výkon. Aj vďaka nemu som si niekoľko vecí už uvedomil. Bolo to dnes náročné na psychiku, napokon sa šťastena priklonila na moju stranu. Uvidíme, ako to celé dopadne. Už raz sme takto mali 2:2 v Poľsku a prehrali sme, čo bola smola. Dúfam, že tentoraz sa nám podarí zvíťaziť. Už nemáme na výber, musíme to vyhrať,“ povedal Kližan pre RTVS.

Ospravedlnil sa za vyjadrenia z minulosti

Slovenský tenista Martin Kližan sa po triumfe nad Bosniakom Damirom Džumhurom ospravedlnil za svoje vyjadrenia v minulosti. „Myslím si, že človek potrebuje nejaký čas na to, aby vyzrel. U mňa to prišlo neskôr. V minulosti som urobil niekoľko chýb,“ rozhovoril sa rodák z Bratislavy na tlačovej konferencii v Národnom tenisovom centre.

„Chcel by som sa takto oficiálne ospravedlniť niektorým ľuďom, ktorým som povedal nie práve lichotivé slová, či už v dávnejšej minulosti alebo vlani. Niektoré veci som nemal hovoriť a mrzí ma, že to tak bolo,“ povedal najvyššie 24. hráč svetového singlového rebríčka ATP.

„Čo bolo, to bolo a teraz to už tak je. Verím, že ľudia vidia moju zmenu a budú naďalej fandiť mne i celému tímu,“ zavŕšil 28-ročný zverenec daviscupového kapitána SR Dominika Hrbatého.

Kližan si v minulosti nebral servítku pred ústa, na profile na facebooku napríklad napísal, že Slovensko by malo byť vďačné, že ho má, pretože bez neho by hralo v 6. neandertálsko-svetovej zóne. Inokedy zase svojho niekdajšieho trénera Karola Kučeru nazval potkanom. Aktuálne 130. hráč počítačového poradia sa od decembra minulého roka pripravuje pod vedením člena Siene slávy slovenského tenisu Hrbatého.

„Tím mení osobnosti aj ľudí. Nehovorím, že dva týždne vás zmenia o 180 stupňov, ale môžu veľmi ovplyvniť vaše rozmýšľanie a pohľad na rôzne veci. To sa cení. Nielen Maťo, ale aj ostatní chlapci pochopili, čo to znamená makať v tíme a spolupracovať,“ povedal na margo svojho zverenca nehrajúci kapitán Hrbatý pre agentúru SITA.

Martin so Zelenayom podľahli vo štvorhre

Domáci tenisti Andrej Martin a Igor Zelenay prehrali presne za hodinu 2:6, 4:6 s Mirzom Bašičom a Tomislavom Brkičom vo štvorhre na úvod záverečného druhého dňa programu bratislavského stretnutia Slovensko – Bosna a Hercegovina v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2018 reprezentačných družstiev mužov.

Hneď v otváracom geme prišiel o podanie Zelenay, v tretej hre inkasoval brejk aj Martin a Bosniaci im nedali šancu čo i len zredukovať manko. Prvý set Slovákom vôbec nevyšiel. V druhej časti Bašič a Brkič zabrali na príjme v piatom geme proti Zelenayovi, druhý menovaný Bosniak to zavŕšil skvostným returnom pod nohy.

Slováci si však následne v pravý čas utvorili svoje prvé dva brejkbaly a Zelenay smečom obral Bašiča o servis – 3:3. Práve Zelenay však dvoma neistými zákrokmi Martina klesol na 15:40 v deviatom geme. Slováci sa vyškriabali na zhodu a odolali aj tretej hrozbe, ale nie štvrtej, ku ktorej viedol Brkičov bekhend zozadu na čiaru.

Práve tento hráč vzápätí bol nekompromisný bekhendovým volejom z tlaku, ktorý vyvstal z kvalitného Bašičovho returnu. Samotný Bašič potom na podaní bol suverénny. Pri skóre 40:0 pokazil prvý mečbal dvojchybou, pri druhom Brkič zvládol „nabité“ sklepnutie pomedzi protivníkov.

Súperi boli na koni

„Súperi nás set a pol nepustili do brejkovej šance, nedostali sme sa do rytmu, oni boli na koni. Ku koncu sme si síce rebrejkom utvorili určitú nádej, ale ja som potom porobil chyby na voleji, škoda toho… Bosniaci už v Davis Cupe zdolali kvalitných súperov, vôbec nič sme nepodcenili. Protivníci však dnes až príliš kvalitne servovali a to rozhodlo. Jednoducho boli lepší,“ uznal Martin v rozhovore pre RTVS.

„Súperi naozaj strašne dobre podávali, my sme sa ťažko dostávali do returnov. Pri mojom servise sme sa dosť často ocitali pod tlakom. Škoda toho prvého gemu: ak by sme ho predsa len získali, možno by nás to nakoplo, takto sme sa okamžite ocitli dolu. Navyše, oni potom brejkli aj Andreja a už sa to s nami viezlo. Bosniaci vlani zdolali Poliakov Kubota a Matkowského. Vedeli sme teda, že majú svoje kvality. Dnes boli jasne lepšou dvojicou a zvíťazili zaslúžene,“ skonštatoval Zelenay.

Priebežný celkový stav na antuke pod zatiahnutou strechou NTC je 2:2. Hostitelia už druhýkrát zaostávali po tom, ako Andrej Martin a Igor Zelenay prehrali s Mirzom Bašičom a Tomislavom Brkičom 2:6, 4:6 vo štvorhre na úvod záverečného druhého dňa programu.

Slovensko bude hrať o zotrvanie

Slováci budú 19. – 20. októbra alebo 26. – 27. októbra v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v tejto skupine regionálnej zóny hrať so zdolaným zo súboja Rusko – Bielorusko (14. – 15. septembra). Za Rusmi by Slováci cestovali, Bielorusov by hostili doma. Bosna a Hercegovina si 14. – 16. septembra zahrá v play-off o svetovú skupinu MS tímov ITF 2019, súpera spozná v utorok 10. apríla, rozhodne o ňom žreb v londýnskej centrále Medzinárodnej tenisovej federácie (11.00 h SELČ).

Finalista ročníka 2005 Slovensko má za sebou tri obraty z manka 1:2, na štvrtý čaká od septembra 2004. Vtedy si to v play-off o svetovú skupinu práve v Bratislave odnieslo Nemecko, postarali sa o to Hrbatý a Karol Kučera. Predtým SR preklopila z 1:2 na 3:2 v roku 1998 v Argentíne a v sezóne 2003 v Luxembursku.

Tréner Hrbatý zhodnotil zápasy

„Som sklamaný, ale aj hrdý na chalanov. Dali do toho všetko, zaslúžia si úctu. Každý jeden bol súčasťou tímu. Ukázali čo v nich je, majú potenciál. Škoda, že nám to napokon nevyšlo. Žiaľ, vyhrať môže iba jeden. Možno to dnes bolo o jednej lopte. Napríklad tej, keď ´Jojo´ Kovalík viedol 4:2 a od stavu 30:30 to mohol doservovať na 5:2, ale napokon to bolo 4:4 a on potom prehral ten set a neskôr aj celý zápas…,“ povedal Hrbatý pre RTVS.

„Andrej a Igor vstúpili do štvorhry nervóznejšie a strnulejšie, súperi ich rýchlo brejkli. Bosniaci v tom debli dobre servovali a držali si to celý zápas. Keď naši aj mali možnosť, Andrejovi za stavu 4:4 v druhom sete ušlo pár volejov pri Igorovom podaní. S tým deblovým bodom sme trošku rátali, ale na druhej strane: Kližan vzápätí získal bod, s ktorým sme až tak nekalkulovali, takže sme v konečnom dôsledku priebežne boli tam, kde sme chceli. Dúfali sme, že cez Bašiča to pôjde, nestalo sa. Jojo mal šance, ale nevyužil ich a súperovi tam v treťom sete občas padalo aj to, čo nechcel, po brejku sa uvoľnil,“ rekapituloval 40-ročný Bratislavčan Hrbatý.

„Martin proti Džumhurovi ukázal, že je na výbornej ceste nazad nielen do svetovej svetovky, ale aj päťdesiatky, hoci sa tam nedá skočiť jedným turnajom, chce to svoj čas. Ak však bude pracovať ako doteraz, verím, že sa môže dostať aj oveľa vyššie. K prípadnému pokračovaniu spolupráce sme si ešte nesadli, teraz mám myseľ pri Davis Cupe,“ podotkol Hrbatý.

Davisov pohár 2018

SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA 2:3 
(6. – 7. apríla, Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou v Aegon aréne NTC)

Sobota (dvojhra):
Martin Kližan – Damir Džumhur 6:3, 7:6 (3) za 119 minút (33, 86)
Jozef Kovalík – Mirza Bašič 6:7 (0), 6:2, 3:6 za 125 minút (49, 38, 38)

Sobota (štvorhra):
Andrej Martin, Igor Zelenay – Mirza Bašič, Tomislav Brkič 2:6, 4:6 za 60 minút (27, 33)

Piatok – dvojhry:
Norbert Gombos – Damir Džumhur 4:6, 1:6 za 69 minút (36, 33)
Martin Kližan – Mirza Bašič 7:6 (5), 6:1 za 82 minút (53, 29)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej MartinDominik HrbatýIgor ZelenayJozef KovalíkKarol KučeraMartin KližanNorbert Gombos