Maduro je zapletený do korupcie, povedala v Brazílii zosadená venezuelská prokurátorka

Luisa Ortega Diaz
Odvolaná venezuelská prokurátorka Luisa Ortega Diaz. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 24. augusta (WebNoviny.sk) – Odvolaná venezuelská prokurátorka Luisa Ortega Díaz v stredu obvinila prezidenta Nicolása Madura a niekoľko jeho ďalších kolegov z korupcie. Zároveň tiež prisľúbila, že poskytne dôkazy na ich stíhanie. Vyjadrila sa tak na stretnutí prokurátorov krajín Mercosur v brazílskom hlavnom meste Brazília. Združenie voľného obchodu pritom v súvislosti s krízou Venezuele pozastavilo členstvo.

Ortegu začiatkom augusta odvolalo nové provládne ústavodarné zhromaždenie. Ona neskôr ušla z krajiny spolu s manželom, ktorého najvyšší súd krajiny nariadil zatknúť.

Korupčný škandál

Tvrdí, že má dôkazy, že Maduro a ďalší vysokí predstavitelia sú zapletení do korupčného škandálu spojeného s brazílskym konglomerátom Odebrecht a ďalšími firmami. Jeden z prezidentových spolupracovníkov Diosdado Cabello podľa nej dostal od Odebrechtu 100 miliónov dolárov cez španielsku spoločnosť TSE Arietis, ktorú vlastnia jeho bratranci.

Tvrdí tiež, že Maduro je skutočným vlastníkom mexickej firmy, ktorú si Venezuela najala na poskytovanie základných potravín. Ako majitelia Group Grand Limited sú však uvedení iní ľudia. Tieto prípady je podľa nej vo Venezuele nemožné vyšetriť, a preto sa rozhodla poskytnúť potrebné dôkazy Spojeným štátom, Brazílii, Kolumbii a Španielsku. Jej tvrdenia súvisiace s Group Grand Limited a TSE Arietis sa agentúre AP zatiaľ nepodarilo overiť, pretože spoločnosti nereagovali na e-maily.

Obvinenia sú neodvôdnené

Cabello označil obvinenia za pokus Ortegy odpútať pozornosť od vyšetrovania korupcie, ktorému vo Venezuele čelí ona sama s manželom. Za nepravdivé ich označila aj spoločnosť Odebrecht. Tá je pritom zároveň v centre obrovskej korupčnej kauzy v Brazílii. Nástupca Ortegy Tarek William Saab povedal venezuelským novinárom, že obvinenia sú neodôvodnené a mala ich prezentovať tamojším úradom. Zároveň ju označil za turistku, ktorú vyhodili pre jej vlastné priestupky.

Ortega navštívila Brazíliu len deň po tom, ako ju Maduro obvinil, že spolupracuje s Washingtonom na rozbití jeho vlády a vyjadril sa, že požiada o vydanie medzinárodného zatykača na ňu. Zatiaľ pritom nie je jasné, či tak skutočne urobil alebo to len zvažuje. Brazílsky minister zahraničných vecí Aloysio Nunes sa však vyjadril, že ak o to Ortega požiada, okamžite jej udelia azyl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Diosdado CabelloNicolas Maduro