Maďarsko, Sicília, Etna aj Passo dello Stelvio. Trasa Giro d´Italia 2020 má čo ponúknuť

Giro d´Italia
Foto: ilustračné, SITA/AP

Až tri individuálne časovky v celkovej dĺžke 58,8 km, šesť etáp vyhovujúcich šprintérom, sedem etáp so strednou náročnosťou, ale aj päť mimoriadne náročných previerok s horským profilom figurujú v programe 103. ročníka cyklistických pretekov Giro d´Italia (9.- 31. 5. 2020).

Sedemkrát sa bude na budúcoročnom Gire finišovať do kopca. Špeciálne ocenenie Cima Coppi tradične získa jazdec, ktorý ako prvý pokorí najvyšší bod pretekov. Bude ním 2758 m vysoký horský priesmyk Passo dello Stelvio, najvyšší vo Východných Alpách.

Časovka aj na záver

Trasu Giro d´Italia 2020 slávnostne predstavili vo štvrtok podvečer v Miláne za účasti lanského šampióna Ekvádorčana Richarda Carapaza aj trojnásobného majstra sveta Petra Sagana.

Pre slovenského cyklistu, sedemnásobného víťaza bodovacej súťaže na Tour de France, bude Giro d´Italia 2020 jeho prvým v profikariére na ceste.

Zaujímavosťou je, že prvá aj posledná etapa budúcoročného Gira budú časovky. Tou prvá je premiéra v Budapešti na 8,6 km, poslednou 16,5 km z Cernusco sul Naviglio do Milána s cieľom na Piazza Duomo. Miláno bude hostiť záver pretekov už po sedemdesiaty ôsmy raz.

Treťou časovkou bude 14. etapa, tzv. vínna, na trase Conegliano – Valdobbiadene s dĺžkou 33,7 km. Cyklisti spoznajú územie, ktoré od tohto roku patrí do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Po Maďarsku Sicília

Prvé tri etapy Giro d´Italia 2020 odjazdia po prvý raz na maďarskom území. Budapešť sa stane štrnástym dejiskom Grande Partenza, teda Veľkého štartu, v histórii.

Pred rokom sa začínalo v izraelskom Jeruzaleme, pred troma rokmi v holandskom Apeldoorne. Po prvý raz sa štartovalo mimo Talianska v roku 1965 – v San Maríne.

Ďalšie tri etapy po Maďarsku pelotón Gira 2020 strávi na Sicíili, kde bude vrcholom jeho snaženia 5. etapa so štartom aj cieľom na známej sopke Etna (150 km).

Záverečné 18 km dlhé kľukaté stúpanie bude mať priemer 6 až 7%, ale v záverečných troch kilometroch sa cesta zdvihne až na 10%.

Najväčšia výzva

Zrejme najväčšou výzvou pre cyklistov bude predposledná 20. etapa z Alby do Sestriere s dĺžkou 200 km. V mimoriadne náročnom horskom teréne pretekári nastúpajú 5300 výškových metrov vrátane 21 km dlhého stúpania na Colle dell´Agnello s priemerom 6,9%.

Nasledovať bude 13,9 km dlhý „výjazd“ na Col d´Izoard s priemerom 7,1% a 6,4 km na Colle del Monginevro s priemerom 6,7%.

To ešte nebude všetko, lebo v závere príde ďalšia chuťovka – 11,3 km cieľové stúpanie do lyžiarskeho strediska Sestriere s priemerným sklonom 6%. Zatiaľ naposledy jedna z etáp Gira vrcholila v Sestriere vo výške 2035 v roku 2015 a stala sa korisťou Taliana Fabia Arua.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom