Maďarská opozícia si druhom kole primárnych volieb vyberá kandidáta na premiéra

Hungary Primary Election
Prvé kolo opozičných primárok začiatkom mesiaca vyhrala Klára Dobrevová z liberálnej Demokratickej koalície. Foto: Boglarka Bodnar/MTI via AP, File

Stúpenci maďarskej opozície v nedeľu hlasujú o výbere kandidáta na predsedu vlády v budúcoročných parlamentných voľbách. Prvé kolo opozičných primárok začiatkom mesiaca vyhrala Klára Dobrevová z liberálnej Demokratickej koalície.

Za ňou nasledoval starosta Budapešti Gergely Karácsony, ktorého podporujú Maďarská socialistická strana a dve menšie zelené strany. Na treťom mieste skončil nezávislý konzervatívec a starosta juhomaďarského mesta Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay.

Karácsony piatok odstúpil z boja o opozičnú kandidatúru a svojim stúpencom odporučil, aby odovzdali hlas Márki-Zayovi. Označil ho za jediného kandidáta, ktorý má šancu vystriedať v úrade súčasného predsedu vlády Viktora Orbána. Ten, kto volí Dobrevovú, volí Orbána, povedal Karácsony.

Maďarské opozičné strany sa zjednocujú v boji proti súčasnému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý je na čele vlády od roku 2010. V takmer týždeň dlhom prvom kole primárok hlasovalo zhruba 634-tisíc ľudí, čo je približne osem percent obyvateľstva s volebným právom.

Hlasovanie je súčasťou stratégie šiestich hlavných opozičných strán v Maďarsku, ktoré aj napriek ideologickým rozdielom koordinujú svojich kandidátov v snahe poraziť stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána. Tá má v parlamente dvojtretinovú väčšinu. Opozičná koalícia, ktorá zahŕňa zelené, liberálne a pravicové strany.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gergely KarácsonyKlára DobrevováViktor Orbán