Lupič s maskou Schwarzeneggera zostáva vo väzení, obžalovaný je aj z vraždy právnika Ernesta Valka (foto)

Jozef Radič
Obžalovaný bankový lupič Jozef Radič, ktorý figuruje aj v kauze vraždy Ernesta Valka. Foto: Pavol Machovič
  • aktualizované 5. mája 2023, 16:29

Lupič, ktorý s maskou Arnolda Schwarzeneggera na tvári a so samopalom v ruke pred desiatimi rokmi prepadol pobočku VÚB banky v Smoleniciach, zostáva vo väzení.

Súd mu žiadosť zamietol

Okresný súd v Trnave zamietol žiadosť Jozefa Radiča o podmienečné prepustenie, aj keď si už odsedel 8,5 roka z jedenásťročného trestu odňatia slobody.

Radič v súčasnosti čelí obžalobám z vraždy prominentného právnika Ernesta Valka a usmrtenia svojho komplica zo smolenickej lúpeže Antona Hupku. Proti uzneseniu o zamietnutí žiadosti o podmienečné prepusteníe podal sťažnosť.

V prípade vraždy Ernesta Valka z novembra 2010 je Radič obžalovaný od mája 2020, súd sa v tomto prípade nezačal. Rozsudok v prípade usmrtenia Hupku zasa nie je právoplatný.

Jozef Radič
Bankový lupič Jozef Radič vo väzení v Leopoldove. Foto: Pavol Machovič

Séria bankových lúpeží

Radiča chytili koncom roku 2014 po sérii bankových lúpeží páchateľmi, ktorí mali na tvárach silikónové masky Václava Klausa a Arnolda Schwarzeneggera. V auguste 2016 ho odsúdili na 11 rokov väzenia, v prípade ďalších dvoch bankových lúpeží spáchaných podobným štýlom ho súd vtedy oslobodil.

Okresný súd v Trnave sa v piatok snažil presvedčiť, že za viac ako osem rokov vo väzení prehodnotil svoje priority a že je z neho iný človek, ako bol pred nástupom do väzenia.

Vypovedá proti nemu len kajúcnik

Súd však skonštatoval, že aj keď si už odpykal potrebnú časť trestu a aj z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove má dobré hodnotenie, nie je možno od neho očakávať vedenie riadneho života v budúcnosti. Súd pritom poukázal na predchádzajúce odsúdenia za útok na verejného činiteľa so zbraňou a za ublíženie na zdraví s následkom ťažkej ujmy.

Radič v piatok cez telemost z Leopoldova povedal, že v prípade vraždy Valka proti nemu vypovedá len kajúcnik Jaroslav Klinka. To je spolupáchateľ, s ktorým pôvodne išli lúpiť do Valkovej vily v Limbachu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton HupkaErnest ValkoJaroslav KlinkaJozef Radič