Oficiálny názov: Lesotho
Hlavné mesto: Maseru
Počet obyvateľov: 2 067 000
Rozloha: 30 355 km²
HDP na obyvateľa: 2 244 $
Kód meny: LSL
Názov meny: Lesothské loti
Úradný jazyk: angličtina, sothčina
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Lesotho, oficiálne Lesothské kráľovstvo, je enkláva v Juhoafrickej republike. Krajina má rozlohu iba 30 tisíc kilometrov štvorcových. Na Afriku je to skutočne málo, hoci Slovensko je iba o kúsok väčšie.
Zaujímavosťou Lesotha je to, že krajina hraničí iba s Juhoafrickou republikou. Je ňou úplne obkolesené. Do Juhoafrickej republiky nie je integrované iba fyzicky, ale aj ekonomicky. Medzi oboma krajinami funguje živá komunikácia a vzťahy sú na vysokej úrovni. Ekonomika je totiž z veľkej časti odkázaná na peniaze, ktoré Lesothčania posielajú domov z prác v Juhoafrickej republike.
V krajine žije iba o niečo viac ako 2 milióny ľudí. Hlavné mesto je Maseru, ktoré u nás prakticky nikto nepozná. Veď nemá ani prečo. Lesotho je malá, extrémne chudobná a nepodstatná krajina. Väčšina ľudí sa s touto krajinou stretne iba vtedy, ak počas slávnostného ceremonilálu otvárania olympijských hier dávajú pozor.
Lesotho sa niekedy v médiách objaví aj v spojitosti HIV epidémiou. Táto krajina je totiž jednou z najsilnejšie zasiahnutou. Odhaduje sa, že až 24 percent populácie vo veku 15 až 49 rokov je infikovaných. V mestách ženy vo veku do 40 rokov vykazujú infikovanosť až neuveriteľných 50 percent. Na základe týchto čísiel nie je prekvapujúce, že priemerný vek u mužov a žien je iba 42 rokov. Lesothská vláda vníma HIV epidémiu ako najvážnejšiu prekážku vo vývoji krajiny. V Lesothe beží viacero programov, ktoré sa snažia ľudí o rizikách HIV a AIDS informovať a upraviť tak ich sexuálne správanie.
Bezpečnosť v Lesothe je relatívne dobrá. Lesotho kód, Lesotho mpz, je LS.
História
Lesotho sa stalo britským protektorátom v roku 1868. V tom čase sa krajina nazývala Basutoland. Basutoland získal od Veľkej Británie nezávislosť v roku 1966. Spolu s nezávislosťou došlo aj k zmene názvu štátu na terajšiu formu Lesothské kráľovstvo.
Po získaní samostatnosti sa začala prejavovať nestabilita krajiny. Rôzne politické či vojenské šarvátky, prevraty či pokusy o prevraty, sa podpísali na ekonomickej stagnácii krajiny.
Ekonomika
Lesotho je chudobná krajina, ktorá je ekonomicky závislá na Juhoafrickej republike. Ako väčšina chudobných krajín, aj v prípade Lesotha je najdôležitejším sektorom ekonomiky poľnohospodárstvo. Vytvára podstatnú časť hrubého domáceho produktu a zamestnáva väčšinu práceschopných ľudí.
Ďalším dôležitým pilierom ekonomiky sú Lesothčania pracujúci v zahraničí. Tí každý mesiac posielajú domov svojim rodinám peniaze.
Obyvateľstvo
Populácia Lesotha mý prevažne vidiecky charakter. Iba 25 percent ľudí žije v mestách. Tento pomer sa však pomaly mení. Mestská populácia sa každým rokom rozrastá o štyri percentá.
Náboženstvo
Lesotho je dominantne kresťanská krajina. K tomuto vierovyznaniu sa hlási až 90 percent ľudí. Z toho okolo 45 percent sú protestanti.