Liu Siao-po je nominovaý na Nobelovu cenu

Liu Siao po
Foto: www.pinf.cz

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Čínskeho disidenta Liu Siao-poa nominovalo 51 poslancov NR SR a osobnosti verejného života a mimovládnych organizácií na Nobelovu cenu mieru. Nomináciu poslali koncom januára členom nórskeho výboru pre Nobelove ceny v Oslo. Informoval o tom dnes na tlačovej besede jeden z koordinátorov akcie Milan Nič z Nadácie Pontis. Čínsky disident bol odsúdený v decembri minulého roka na 11 rokov za zbieranie podpisov pod manifest Charta 08 a iné prodemokratické aktivity. „Liu Siao-po je dnes čínsky hrdina, človek, ktorého si môžeme vážiť aj na Slovensku,“ dodal Nič. Nomináciu podporujú okrem slovenských signatárov aj partneri z Českej republiky. Nazdávajú sa, že Nobelova cena mieru pre Liu Siao-poa by bola povzbudením pre stúpencov demokratických síl v Číne, ktorí sú prenasledovaní a väznení. Rovnako by ocenenie bolo signálom pre tisícky ďalších aktivistov po celom svete.

Martin Bútora z Inštitútu pre verejné otázky nomináciu podporil okrem iného aj z úcty k ľuďom, ktorí trpeli v totalitných režimoch ako aj pre rešpekt k tým, ktorí sa snažili klásť odpor komunistickému režimu. Situácia sa podľa politológa a signatára Charty 77 Miroslava Kusého opakuje. „Tam, kde sme boli my v roku 1977, tam je dnes Čína. Možno sú tu isté kultúrne a iné posuny, ale ľudské práva sú nedeliteľné,“ zdôraznil. Podpisy v Národnej rade zbieral bývalý predseda výboru pre ľudské práva László Nagy. Napriek tomu, že sa pod nomináciu podpísala tretina parlamentu, nie je medzi nimi ani jeden zástupca vládnej koalície. „Návrh bol ponúknutý všetkým predsedom poslaneckých klubov,“ zdôraznil Nagy. Je to na rozdiel od českej strany, kde sa podpísali poslanci z pravého aj ľavého politického spektra. Koordinátori a zástupcovia mimovládnych organizácií odovzdajú dnes popoludní oznámenie o nominácii čínskeho občana Veľvyslanectvu Čínskej ľudovej republiky v Bratislave. V liste apelujú na vysokých čínskych predstaviteľov, aby rešpektovali ľudské práva svojich občanov, k čomu Čínu zaväzujú aj medzinárodné dohovory o ľudských právach. „Je to pre každú krajinu pocta, ak sa jej občan stane nositeľom Nobelovej ceny, preto by bolo smutné, ak by jej držiteľ v čase odovzdávania práve sedel vo väzení,“ povedal riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Ondrej Dostál. Preto tiež vyzvú, aby čínske úrady Liu Siao-poa prepustili z väzenia.

Čínsky literárny kritik, historik a aktivista za ľudské práva Liu Siao-po bol za svoje nenásilné politické snahy viackrát zatknutý, väznený a odsúdený. V roku 2008 sa stal jedným zo spoluautorov a prvých signatárov Charty 08. Krátko po zverejnení Charty bol zatknutý a väznený na neznámom mieste. O rok neskôr, v decembri 2009 sa v Pekingu konal súd a 25. decembra bol odsúdený na 11 rokov väzby za „podnecovanie k rozvracaniu štátnej moci“. Charta 08 bola spísaná pri príležitosti 60. výročia vzniku Všeobecnej deklarácie ľudských práv 10. decembra 2008. Vzorom pre ňu bola československá Charta 77. Doteraz ju podpísalo viac ako 10 tisíc ľudí, vrátane niekoľkých vládnych činiteľov. Spolutvorcovia charty sa dostali do domáceho väzenia alebo sú pod zvýšeným policajným dozorom. Plné znenie Charty 08 v češtine je na stránke denikreferendum.cz.

Liu Siao-po získal za svoje aktivity v oblasti ľudských práv už viacero ocenení. V roku 2004 ho združenie Reportéri bez hraníc ocenilo ako ochrancu slobody tlače. V marci 2009 mu česká organizácia Člověk v tísni udelila cenu Homo Homini za rok 2008.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Liu Siao-po