Lipšic zamietol sťažnosti Redaya aj župana Trnku v kauze sypačov

SÚDY: Pojednávanie s Rastislavom T.
Obvinený predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka (v popredí) počas príchodu na verejné pojednávanie v kauze Valentín na Najvyššom súde SR v Bratislave. Bratislava, 27. február 2023. Foto: SITA/Diana Černáková

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zamietol sťažnosti obvineného podnikateľa Richarda Redaya, predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku a ďalších obvinených osôb M. S., J. S. a A. T. a takisto obvinených právnických osôb U., s.r.o. a T., s.r.o. proti uzneseniam policajného vyšetrovateľa, ktorými bolo menovaným vznesené obvinenie.

Machinácie pri verejnom obstarávaní

Obvinenie sa týka trestnej veci pokračovacieho zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spáchanej formou spolupáchateľstva.

Ako úrad špeciálnej prokuratúry informoval na sociálnej sieti, špeciálny prokurátor v odôvodnení svojho uznesenia okrem iného poukázal na skutočnosť, že dôvodnosť trestného stíhania obvinených vyplýva aj z uznesení Najvyššieho súdu SR.

Väzobné stíhanie

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku ešte v nedeľu 19. februára nezobral do väzby obvineného predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku a prepustil ho zo zadržania na slobodu.

V prípade podnikateľa Richarda Redaya, ktorý je obvinený z pokračovacieho zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, však rozhodol o väzobnom stíhaní. Obe rozhodnutia následne potvrdil Najvyšší súd SR.

Obvinenie Rastislava Trnku sa týka obstarávania štyroch sypačov za 1,3 milióna eur. Podľa medializovaných informácií ich košickej župe dodala firma Tempus – Trans. Prešovský kraj takmer rovnaké sypače nakupoval lacnejšie o 100-tisíc eur za kus. Richard Reday zase údajne košickému kraju dodal 205 kusov teplomerov za zhruba 180-tisíc eur. Išlo o dvojnásobnú cenu oproti tej, za ktorú rovnaké teplomery od toho istého výrobcu nakupovali Banskobystrický a Nitriansky kraj.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku