Lídri EÚ sú v podpore Ukrajiny zjednotení, avšak urýchlenie jej členstva v bloku vylúčili

EÚ: Samit lídrov krajín Európskej únie
Zľava za okrúhlym stolom: Predseda vlády Česka Petr Fiala, vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, prezident Francúzska Emmanuel Macron, predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová počas samitu lídrov krajín Európskej únie (EÚ) na zámku Versailles vo Francúzsku. Bratislava 10. marec 2022. Foto: SITA/Judith Litvine/MEAE

Lídri Európskej únie (EÚ) sú zjednotení v podpore Ukrajiny, ktorú napadlo Rusko, no urýchlený proces jej integrácie do eurobloku vylúčili.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Po deviatich hodinách rokovaní na dvojdňovom samite vo francúzskom Versailles, ktorému dominuje ruská invázia na Ukrajinu, sa hlavy štátov a vlád zhodli na uznaní „európskych ašpirácií“ Ukrajiny, no ďalej o prijatí nie.

Niektoré štáty sú zdržanlivejšie

Urýchlenie integrácie má podporu vo východoeurópskych štátoch, zdržanlivejšie sú napríklad Holandsko či Francúzsko.

Ukrajina má zatiaľ len „asociačnú dohodu“ s EÚ, ktorej cieľom je otvorenie ukrajinských trhov a ich priblíženie k Európe. Dohoda zahŕňa ďalekosiahly pakt o voľnom obchode a pomáha modernizovať ukrajinskú ekonomiku.

Riešili sa aj nové sankcie voči Rusku

Lídri sa na samite sústredili aj na to, ako zmierniť závislosť bloku na ruských energiách a posilniť obranné schopnosti regiónu.

Podľa nemenovaného predstaviteľa EÚ boli súčasťou rokovaní aj nové sankcie voči Rusku a jeho spojencovi Bielorusku vrátane odstrihnutia všetkých ich bánk od medzinárodného platobného systému SWIFT.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európska únia