Lakers vedú nad Bostonom 2:1

NBA

BOSTON 9. júna (WEBNOVINY) – Tretí duel finálovej série zámorskej basketbalovej NBA sa niesol v znamení úradujúcich šampiónov z Los Angeles, ktorí zvíťazili v bostonskej TD Garden 91:84 a ujali sa vedenia 2:1 na zápasy. Kobe Bryant a spol. síce nezačali najlepšie a po troch košoch viditeľne namotivovaného Kevina Garnetta prehrávali 0:6, no rýchlo sa dostali do zápasu a už počas prvej štvrtiny sa ujali vedenia, ktoré nepustili z rúk. Lakers vyhrávali v tretej minúte druhej štvrtiny aj o 17 bodov (37:20), Celtics sa však vrátili do stretnutia a v záverečnej dvanásťminútovke niekoľkokrát znížili na rozdiel dvoch či dokonca jedného bodu. Domácim však chýbali body ostrostrelca Raya Allena. Zatiaľ čo v druhom súboji vytvoril ôsmimi trojkami nový rekord finálových duelov, tentoraz strelecky mlčal a nepremenil ani jeden z trinástich pokusov z hry. Kľúčovú úlohu v závere zohral rozohrávač hostí Derek Fisher. Vzal na seba zodpovednosť a 48 sekúnd pred koncom pri rýchlom protiútoku proti presile troch hráčov súpera napriek faulu úspešne zakončil a po premenenom trestnom hode upravil na 87:80. Štvrtý zápas finálovej série je na programe v noci zo štvrtka na piatok opäť v Bostone.

Výsledok:

Finále NBA (hrá sa na 4 víťazstvá):

Boston Celtics – Los Angeles Lakers 84:91 (17:26, 23:26, 21:15, 23:24) – stav série 1:2

Zostava a body: Rondo 11, R. Allen 2, Pierce 15, Garnett 25, Perkins 5 /11 doskokov/ (G. Davis 12, T. Allen 7, N. Robinson 5, R. Wallace 2) – Fisher 16, Bryant 29, Artest 2, P. Gasol 13 /10 doskokov/, A. Bynum 9 /10 doskokov/ (Odom 12, S. Brown 4, Farmar, Vujačič a Walton po 2).

Úspešnosť streľby z poľa v %: 43,8:44,7, trojky: 4/18 – 2/15, trestné hody: 16/24 – 21/24, doskoky: 46:48, asistencie: 20:13, stratené lopty: 10:9, získané lopty: 4:2, bloky: 2:7, fauly: 27:20, 18 624 divákov

Kevin Garnett sa v treťom finálovom súboji prebral a ukázal, že ešte nepatrí do starého železa. Bol najlepším strelcom domácich s 25 bodmi a zároveň aj ich najlepších hráčom na palubovke. Z hry premenil úctyhodných 11 zo 16 streleckých pokusov, ale jeho spoluhráči mu takmer vôbec nepomohli. Náhradníci Celtics síce zaznamenali dokopy 26 bodov, čo bolo viac ako hráči z lavičky súpera, no Paul Pierce a najmä Ray Allen nebudú radi spomínať na tento duel. Skúseného Allena len jediný nepresný pokus delil od ďalšieho rekordu finále, tentoraz však negatívneho. Keby pri jeho strele v poslednej minúte, ktorá sa odrazila od obruče von, neodpískali rozhodcovia útočný faul Garnettovi, vyrovnal by Allen vystúpenie Chipa Reisera z Baltimoru z roku 1948 a Dennisa Johnsona zo Seattlu z roku 1978. Obaja dokázali minúť v jednom súboji všetkých 14 striel z poľa.

Fisher, ako neraz v minulosti, dokázal, že v rozhodujúcich okamihoch dôležitých stretnutí sa na neho spoluhráči vždy môžu spoľahnúť. „Vyhral im zápas. On bol jazýčkom na váhach v dnešnom súboji,“ poznamenal kormidelník Celtics Doc Rivers. Radosť z jeho výkonu neskrýval ani Kobe Bryant, no dodal, že Fisher ho nikdy neprekvapí. Vie totiž, čoho je schopný. Pochvalu si skúsený tvorca hry Lakers vyslúžil aj od vlastného kouča Phila Jacksona: „Derek urobil v poslednej štvrtine niekoľko dôležitých akcií vrátane individuálneho zakončenia. Vždy dokáže pomôcť tímu, keď sa nedarí spoluhráčom.“ Jackson sa vrátil aj k nedeľňajším vyjadreniam Paula Pierca, ktorý po výhre v Los Angeles poznamenal, že sa už s tímom nechce vrátiť späť. „Môžeme ukončiť sériu už v Bostone. Takže možno bude mať nakoniec pravdu,“ odkázal Piercovi majiteľ desiatich prsteňov za víťazstvo v NBA.