Laho: Slovenské zdravotníctvo je neefektívne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Malacká nemocnica
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) Pre niektorých synonymum šetrenia, pre iných nevyhnutnosť s prínosom pre pacientov. K druhej skupine odborníkov patrí aj prednosta kliniky, bývalý riaditeľ banskobystrickej detskej fakultnej nemocnice a predseda Rady pre hodnotenie Ladislav Laho. Tvrdí, že slovenské zdravotníctvo dlhodobo funguje neefektívne.

Efektivita versus šetrenie

„Efektivita je rozumné míňanie, je to vysoká kvalita za rozumnú cenu,“ vysvetľuje hlavný predstaviteľ nezávislej Rady pre hodnotenie a zároveň prednosta II. Kliniky pediatrickej anestézie a intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici MUDr. Ladislav Laho, Csc. Úlohou efektívneho lekára je vyliečiť pacienta za čo najkratší čas, v čo najvyššej kvalite a podľa možností bez zbytočnej bolesti a stresu. Efektívny lekár nepredpisuje zbytočne veľa liekov, využíva čo najkratšie liečebné metódy a postupy.

Z vrecka každého z nás idú nemalé odvody do zdravotníctva, tento balík patrí všetkým nám. Prečo z neho plytvať na drahé medicínske postupy, opakované neúčinné vyšetrenia, zákroky a lieky predpísané v rozpore s platnou legislatívou, zbytočné hospitalizácie a zdĺhavú neefektívnu liečbu? Tu už ide aj o bezpečnosť a zdravie pacientov.

Efektivita – jednoznačné plus pre pacienta

Z pohľadu pacienta je efektivita vysoko prínosná. Reálne preň znamená, že sa skracuje jeho čakacia doba. Dôkazom a ilustráciou efektívnej liečby je využívanie jednodňovej chirurgie či jednodňovej ambulantnej starostlivosti. Pacientovi zabezpečí zákrok, po ktorom odchádza do domácej liečby. Neleží zbytočne dlho v nemocnici, kde je zvýšený výskyt infekcií, ktoré by mohli skomplikovať jeho zdravotný stav. „Slovensko má v režime dennej chirurgie obrovské rezervy, tento spôsob využívame ledva na 4%, v Európe je využívaný na 40 až 50% a v USA až na 80%,“ konštatuje Laho.

Lacné a menej či drahé a často?

Neplatí, že čím lacnejšie lieky, tým nekvalitnejšie. A takisto neplatí laický pohľad a pocit pacienta, že čím menej liekov užíva, tým menej je liečený. Avšak napriek týmto faktom a domnienkam vládne všeobecné presvedčenie, že zvýšenie kvality v zdravotníctve znamená automaticky aj zvýšenie cien. „Čiastočne za to môže fakt, že zdravotníctvo riadi farmaceutický priemysel a firmy obchodujúce so zdravotníckym materiálom, ktoré logicky ceny na trhu neznižujú. Samotní lekári sú často zainteresovaní v záujmových a lobistických skupinách, preto sa v ich prípadoch o efektivite liečby či predpisovaní najefektívnejších liekov hovoriť nedá,“ tvrdí Laho.

Na Slovenku v oblasti zdravotníctva sa nielen vplyvom krízy čoraz viac vynára potreba efektivity, odborníci veria, že v našej krajine je veľký potenciál dosiahnuť efektívne zdravotníctvo, ktoré na správne fungovanie nepotrebuje dramatický nárast finančných prostriedkov. Ale dodržiavanie zákonov a platných predpisov, znalosť moderných a účinných liečebných postupov a dodržiavanie etiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať