Kuleba vidí za podozrivými balíkmi na ukrajinských konzulátoch Rusko, Zacharovová reagovala slovom „psycho“

Dmytro Kuleba
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Foto: archívne, SITA/AP.

Ukrajina eviduje 17 prípadov podozrivých balíkov, ktoré dostali jej zastupiteľské úrady. V rozhovore pre televíziu CNN to povedal ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba s tým, že to boli listové bomby, falošné listové bomby alebo balíky obsahujúce časti zvierat, ako napríklad kravské a prasacie oči.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Začalo sa to výbuchom na ukrajinskom veľvyslanectve v Španielsku. Ale to, čo nasledovalo po explózii, bolo divnejšie, povedal by som, že choré,“ vyjadril sa Kuleba odkazujúc na stredajší výbuch listovej bomby v Madride, ktorý si vyžiadal jedného ľahko zraneného.

Balíky hlásila aj Praha a Brno

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Oleh Nikolenko na sociálnej sieti Facebook v piatok napísal, že podozrivé balíky dostali veľvyslanectvá Ukrajiny v Maďarsku, Holandsku, Poľsku, Chorvátsku, Taliansku, Rakúsku a generálne konzuláty v Neapole a Krakove.

Balíky boli „namočené v tekutine charakteristickej farby a mali zodpovedajúci zápach,“ povedal s tým, že skúmajú obsah tohto odkazu. Podozrivé balíky na ukrajinských zastupiteľstvách riešila polícia aj v Brne a Prahe.

Okrem podozrivých balíkov ešte zvandalizovali vstup do sídla ukrajinského vyslanca vo Vatikáne a ambasáda v Kazachstane dostala varovanie pred útokom výbušninami, čo sa nepotvrdilo. Ukrajinské veľvyslanectvo v USA zase dostalo list s kópiou kritického článku o Ukrajine. Väčšina zásielok prišla z Európy, uviedol Nikolenko.

Kampaň na zasiatie strachu

Kuleba v súvislosti s incidentmi pre CNN skonštatoval, že „je to kampaň zameraná na zasiatie strachu“. Na otázku, kto je podľa neho za podozrivými zásielkami, povedal, že má nutkanie povedať Rusko, „pretože v prvom rade si musíte odpovedať na otázku, komu to prospieva“.

„Možno je táto teroristická reakcia ruskou odpoveďou na diplomatickú hrôzu, ktorú sme pre Rusko vytvorili na medzinárodnej scéne, a takto sa snažia brániť, zatiaľ čo prehrávajú skutočné diplomatické bitky jednu za druhou,“ zamyslel sa šéf ukrajinskej diplomacie.

Podľa neho je za zásielkami priamo Rusko alebo niekto kto s ním sympatizuje a snaží sa šíriť strach. K záveru však dospejú vyšetrovatelia, dodal.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová na Kulebove tvrdenia pre CNN reagovala len slovom „psycho“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmytro KulebaMária Zacharovová