Kto nahradí prezidenta Zemana? Do druhého kola postúpili Pavel a Babiš

Prezidentské voľby v Česku
Obyvatelia Českej republiky si volia nového prezidenta. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 14. januára 2023, 17:39

V druhom kole českých prezidentských volieb sa stretnú generál vo výslužbe Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš (ANO). Po zrátaní 99 percent volebných okrskov majú obaja veľký náskok pred ekonómkou Danušou Nerudovou.

Pavel predbehol Babiša

Pavel predbehol Babiša a dostal sa na prvé miesto (35,20 %). Expremiér má zatiaľ 35,18 percenta hlasov. Nerudová za nimi zaostáva o približne 21 percentuálnych bodov. Informuje o tom spravodajský portál TN. cz.

„Babiš je zlo“

Na druhé kolo sa teším,“ vyhlásil na tlačovej konferencii Pavel v reakcii na to, že postúpi s Babišom. „Beriem to ako výzvu a tie ja mám rád,“ dodal. Krátko potom ho podporila Nerudová. „Babiš je zlo,“ odkázala.

Osem kandidátov

V tretej priamej voľbe prezidenta Česi rozhodujú o tom, kto nahradí v čele štátu Miloša Zemana. Po odstúpení odborárskeho predáka Josefa Středulu im zostalo na výber osem kandidátov, čo je v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami o jedného menej.

Za favoritov boli považovaní predseda hnutia ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, bývalý predstaviteľ českej armády a NATO Petr Pavel a niekdajšia rektorka Mendelovej univerzity Danuše Nerudová.

Ďalšími kandidátmi boli senátor Pavel Fischer, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátor Marek Hilšer, podnikateľ Karel Diviš a bývalý rektor Karlovej univerzity Tomáš Zima. Prieskumy však naznačovali, že ani jeden z nich nemal šancu dostať sa do druhého kola.

Päťročné funkčné obdobie

Českého prezidenta volia občania priamo na päťročné funkčné obdobie. Prvým priamo zvoleným prezidentom Českej republiky je pritom Miloš Zeman, ktorý vyhral prezidentské voľby v roku 2013 a opätovne v roku 2018. Jeho mandát vyprší 8. marca.

Pokiaľ nikto z kandidátov nezíska v prvom kole viac ako polovicu hlasov, uskutoční sa o dva týždne, teda v piatok 27. a v sobotu 28. januára druhé kolo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišDanuše NerudováJaroslav BaštaKarel DivišMarek HilšerMiloš ZemanPavel FischerPetr PavelTomáš Zima