Kto sú najväčší platcovia dane na Slovensku? Eustream stratil prvenstvo a Slovenské elektrárne sú tretie

Slovenské elektrárne
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Najväčším platcom splatnej dane za rok 2021 je košická oceliareň U. S. Steel Košice. Tá sumou 152,7 mil. eur predbehla dlhoročnú jednotku v najväčšej splatnej dani, spoločnosť eustream.

V jej prípade sa výška splatnej dane dostala mierne nad 126 mil. eur. Na treťom mieste skončili Slovenské elektrárne so splatnou daňou vo výške takmer 86,7 mil. eur.

Vyplýva to z analýzy 100 najväčších platcov splatnej dane v roku 2021, ktorú zverejnil portál Finstat.

Suma splatnej dane medziročne klesla

V porovnaní s rokom 2020, kedy suma splatnej dane medziročne klesla o 0,89 %, vlani naopak na analyzovanej vzorke 250 tis. slovenských firiem narástla o 30,3 %.

Celková výška kladnej hodnoty splatnej dane z príjmu právnických osôb za rok 2021 pritom predstavuje necelých 3,443 mld. eur. Sto najväčších platiteľov dane zaplatilo spoločne z tejto sumy až 43,49 %.

Tržby U. S. Steel Košice vzrástli o 110 percent

Najväčší medziročný nárast zaznamenal U. S. Steel Košice, ktorého tržby medziročne vzrástli o 110 percent a svojim ziskom 648 mil. eur vedie aj v rebríčku firiem s najväčším ziskom.

Ďalšou firmou s významným medziročným rastom v uhradenej splatnej dani je bratislavský Slovnaft, ktorý prešiel zo straty 81 mil. eur do zisku 253 mil. eur a zaplatil splatnú daň vo výške 50 mil. eur.

„Zaujímavým je aj rast splatnej dane pri firmách, ktoré ju mali v minulom roku nulovú, alebo im vzrástla niekoľko stonásobne, ako napríklad Marelli PWT Kechnec Slovakia, OKTE, sli.do alebo už zlúčená Penta Investments,“ uzatvára portál.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EustreamPenta InvestmentsSE Slovenské elektrárneSlovnaftU.S. Steel Košice