Kto má najväčšiu šancu získať titul európskeho futbalového šampióna? Slováci sú tretí od konca, vyrátal počítač

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ME vo futbale 2024, maskot
Maskot ME vo futbale 2024 Albärt s trofejou pre víťaza. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenskí futbaloví reprezentanti majú minimálnu šancu vyhrať titul majstrov Európy na nadchádzajúcom šampionáte v Nemecku.

Superpočítač štatistickej spoločnosti Opta Analyst šance zverencov Francesca Calzonu odhadol iba na 3 desatiny percenta a tým ich zaradil na 22. miesto spomedzi 24 účastníkov ME 2024.

Jediným nováčikom sú Gruzínci

Menšiu šancu na celkový triumf ako Slováci majú iba Albánci (0,2%) a Gruzínci (0,1%). Futbalisti Gruzínska sú zároveň jediný nováčik Eura.

Podľa superpočítača sa majstrom Európy v 17. edícii tohto podujatia premiérovo stanú Angličania. Computer im nasimuloval šancu 19,9% na celkový triumf, až 70% na postup do štvrťfinále a 31,1% na postup do finále.

Druhú najväčšiu šancu na titul majú Francúzi (19,1%) a tretiu domáci Nemci (12,4%).

Obhajcovia titulu na siedmom mieste

V poradí favoritov nasledujú Španieli (9,6%), Portugalčania (9,2%) a Holanďania (5,1%) a až za nimi na siedmej priečke figurujú úradujúci majstri Európy Taliani so šancou 5 percent na úspešnú obhajobu.

Boli to práve zverenci trénera Garetha Southgatea, ktorí na predchádzajúcich ME v roku 2021 podľahli v londýnskom finále Talianom 2:3 na strely zo značky pokutového kopu. V riadnom hracom čase aj po predĺžení sa zápas medzi Anglickom a Talianskom skončil nerozhodne 1:1.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať