Krok za krokom: Ako zálohovať PET fľaše a plechovky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zalohovy system na slovensku zdroj tomra.jpg
Foto: Tomra

Ešte ste nevracali zálohované PET fľaše či plechovky? Prečítajte si jednoduchý manuál, ako na to.

Zálohový systém na Slovensku

Na Slovensku je od 1. januára 2022 v účinnosti nový systém zálohovania nápojových obalov. V rámci neho sú všetky PET fľaše s objemom 0,1 až 3 litre, ako aj plechovky na nápoje zálohované sumou 15 centov. Účelom Zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje je ochrana životného prostredia a snaha recyklovať čo najviac plastov a hliníka z nápojových obalov.

Zalohovane su iba obaly s oznacenim z zdroj tomra.jpg
Foto: Tomra

Kam a ako sa vracajú PET fľaše a plechovky

  1. Po spotrebovaní nápojov, ktoré sme si kúpili v PET fľašiach a plechovkách, ich nezahadzujeme ani nedávame do kontajnera na plasty, ale odnesieme naspäť do predajne.
  2. Predtým ich však nesmieme stlačiť ani inak poškodiť, mal by na nich zostať čitateľný čiarový kód a musia byť prázdne, bez zvyškov tekutiny. Zálohujú sa iba PET fľaše a plechovky s logom v tvare písmena Z so šípkami. Obaly bez tohto loga, od sirupov, mliečnych výrobkov či tvrdého alkoholu nie sú súčasťou zálohového systému a patria do separovaného odpadu.
  3. Vo svojom okolí vyhľadáme odberné miesto – zoznam odberných miest nájdete TU, kde sa vracajú nápojové obaly. V niektorých predajniach ich odoberajú samotní pracovníci, vo väčšine však majú zálohomat.
  4. Do otvoru zálohomatu postupne vkladáme všetky zálohované fľaše a plechovky. Za každý vložený kus nám zálohomat pripočíta 15 centov a po odovzdaní posledného ukončíme postup stlačením tlačidla. Zálohomat nám vydá lístok so sumou záloh zodpovedajúcou počtu odovzdaných nápojových obalov.
  5. Lístok vydaný zálohomatom s vyznačenou sumou a čiarovým kódom potom predložíme pri pokladni pri platení za nový nákup. Z ceny nákupu sa odpočíta suma za vrátené nápojové obaly uvedená na lístku. Je aj možnosť nechať si peniaze vyplatiť v hotovosti. Celý postup opakujeme znova a znova.
Vyska zalohu je 15 centov zdroj tomra.jpg
Foto: Tomra

O zálohovom systéme

Do nového systému zálohovania sú zo zákona zapojené všetky predajne nad 300 štvorcových metrov predajnej plochy a dobrovoľne aj množstvo menších predajní. Do konca júna 2022 platí prechodné obdobie, keď sa v obchodoch môžu predávať aj nevratné PET fľaše a plechovky na nápoje zo starých zásob (bez symbolu Z).

Fungovanie zálohovania a recyklácie uvedených nápojových obalov na Slovensku zabezpečuje neštátna organizácia s názvom Správca zálohového systému.

Zalohomat vyda listok s prislusnou vyskou zaloh zdroj tomra 1.jpg
Foto: Tomra

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie TOMRA