Krížiková a Hraše laureátmi Ceny Karla Čapka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kniha. knižnica

TRENČÍN 22. mája (WEBNOVINY) – Život a dielo známeho českého prozaika, dramaturga a novinára Karla Čapka a jeho brata Jozefa si už od pádu komunizmu pripomínajú aj na Slovensku. Konkrétne v Trenčianskych Tepliciach, v rodisku jeho niektorých diel, tento víkend udeľujú po 20. raz Cenu Karla Čapka. V mene humanistu a autora nezabudnuteľných citátov ju udeľujú do rúk ľudí, ktorí sa pričiňujú o šírenie diela bratov Čapkovcov, a to na Slovensku aj v Českej republike. Cenou organizátori zároveň utužujú aj česko-slovenskú vzájomnosť. Tohtoročnými laureátmi sa stanú slovenská herečka Eva Krížiková a český režisér a scenárista Jiří Hraše.

Bratom Čapkovcom v jubilejnom ročníku udeľovania cien venovali aj putovnú výstavu, ktorú v piatok otvorili v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Obohatili ju práce študentiek scénickej kostýmovej tvorby na miestnej Strednej umeleckej škole. Počas dvojročného projektu si študenti načítali diela bratov Čapkovcov a vytvorili kostýmy na jednotlivé diela. Riaditeľka školy Mária Vilkovská hovorí, že bez tohto by život a knihy významných českých spisovateľov nikdy nespoznali, akurát by na hodine “prebrali Čapka”. Na výstave v trenčianskej krajskej galérii je vidno 14 kostýmov.

Organizátorom udeľovania cien je Ivo Veliký. “Na Čapkovi ma uchvacuje jeho novinárska práca, jeho stĺpčeky. Je fascinujúce, že človek ktorý sa nedožil ani 50 rokov, napísal dvadsať kníh, osem divadelných hier, cestopisy, novinové články … Okrem toho bol znalec perzských kobercov, etnickej hudby, bol fotografom, záhradníkom,” povedal o uznávanom autorovi Veliký. Čapek bol viac ráz nominovaný na Nobelovú cenu. “Mnohé sa zmenilo, ale ľudia ostávajú rovnakí. Ibaže teraz vieme lepšie, kto je kto. Kto je slušný, bol slušný vždy. Kto bol verný, je verný aj teraz. Kto sa točí s vetrom, točil sa s vetrom aj predtým. Kto si myslí, že teraz prišla jeho chvíľa, myslel vždy len na seba,” to je krátky úryvok z najobľúbenejšieho Velikého citátu, ktorý Čapek napísal pre Lidové noviny niekoľko dní pred svojou smrťou na zápal pľúc a pred tým, ako ho malo zatknúť Gestapo. Čapek je podľa jeho slov napriek súčasnému politickému pokoju stále aktuálny a spoločnosť by mala byť preto naďalej ostražitá.

V minulosti Čapkovu cenu dostali napríklad Josef Abrhám, Ladislav Chudík, Emília Vašáryová či Jozef Kroner. Teplice sú s bratmi Čapkovcami spojené cez svojho otca Antonína Čapka, ktorý v kúpeľnom meste pôsobil ako kúpeľný lekár. Významný český prvorepublikový spisovateľ Karel Čapek tu napísal niektoré zo svojich diel. “V tomto kúpeľnom meste sa zrodili významné diela Čapkovcov ako Továreň na absolútno, Lúpežník či R.U.R.. Cena Karla Čapka je významnou kultúrnou a spoločenskou udalosťou a dnes sa už spája s mnohými významnými menami osobností kultúry, publicistiky, filmu a divadla,” uviedla Silvia Havelková z mestského úradu v Trenčianskych Tepliciach.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emília VášáryováEva KrížikováJozef KronerLadislav Chudík