Kritika migračnej politiky spúšťa hystériu, tvrdí Cameron

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Británia, vlajka, divák
Foto: SITA/AP

LONDÝN 29. novembra (WEBNOVINY) – Britský premiér David Cameron varoval Brusel, že je „absolútne nevhodné“, aby nevolení predstavitelia EÚ kritizovali britské plány obmedziť právo migrantov na podporu v nezamestnanosti.

Cameron sa šéfovi Európskej komisie Manuelovi Barrosovi sťažoval na výroky eurokomisára pre zamestnanosť, sociálne veci a začlenenie Lászlóa Andora.

Ten považuje krok Veľkej Británie za prehnaný. „Je to nešťastná, prehnaná reakcia. Potrebovali by sme presnejší obraz reality, nie hystériu, ktorá občas vo Veľkej Británii vzniká,“ povedal Andor.

Nevhodné Barrosove výroky

„Hovoril som o Andorových výrokoch s Manuelom Barrosom. Je úplne nevhodné, aby sa nevolení predstavitelia sťažovali na legitímne záležitosti,“ napísal Cameron na sociálnej sieti. „Ak volení európski lídri vyjadria skutočné a podstatné obavy v oblastiach, ktoré sa priamo dotýkajú ľudí, nie je vhodné nechať tieto námietky bez diskusie,“ doplnil Cameronovo stanovisko jeho hovorca.

Cameron v stredu oznámil sprísnenie pravidiel pre migrantov, ktorí v krajine čerpajú sociálnu podporu. Dôvodom sú obavy z prílevu nových migrantov po tom, čo 1. januára skončia obmedzenia na trhu práce pre občanov Bulharska a Rumunska.

Cameron spochybnil kroky bývalej vlády

V komentári pre denník The Financial Times (FT) Cameron uviedol, že bývalá labouristická vláda urobila „obrovskú chybu“, keď po rozšírení EÚ v roku 2004 sprístupnila svoj trh práce občanom desiatich prevažne východoeurópskych krajín.

Cameronov plán predpokladá, že migranti počas prvých troch mesiacov pobytu nebudú môcť čerpať dávky v nezamestnanosti. O nárok na podporu majú prísť tí občania členských štátov EÚ, ktorí po šiestich mesiacoch poberania dávok nepreukážu reálnu šancu získať zamestnanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David Cameron