KRAJCER: Koncesionárske poplatky treba platiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krajcer predstavil svoje priority
Minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer dnes na tlačovej besede predstavil priority svojho rezortu. Zároveň oznámil, že ministerstvo skúma jednotlivé tendre a obstarávania, ktoré boli podpísané po, alebo tesne pred voľbami. Dve verejné obstarávania zrušil, čím ako povedal, ministerstvo ušetrilo asi milión eur. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu upozorňuje na zákonnú povinnosť platiť za služby verejnosti spojené s vysielaním STV a SRo (koncesionárske poplatky). Ako uviedol dnes na tlačovej besede minister kultúry Daniel Krajcer, každý zákon, ktorý platí, je nevyhnutné dodržiavať. To znamená, že koncesionárske poplatky je nutné platiť. Každý, kto tak nerobí, musí si byť vedomý, že porušuje zákon.

Zrušenie koncesionárskych poplatkov je súčasťou programového vyhlásenia vlády. V prvom rade je však nutné vytvoriť nový legislatívny rámec financovania a fungovania verejnoprávnych médií s cieľom zvýšiť ich efektivitu a posilniť ich verejnoprávny charakter. Minister kultúry Daniel Krajcer chce preto najskôr predložiť koncepciu verejnoprávnych médií, o ktorej chce diskutovať s odborníkmi. Súčasťou tejto reformy bude aj zrušenie koncesionárskych poplatkov, ktoré je plánované k 1. januáru 2012. „Iný termín k tejto téme za nás nebol komunikovaný,“ zdôraznil Krajcer. Pritom upozornil, že pred zrušením koncesií treba novelizovať päť zákonov, čomu musí predchádzať legislatívny proces.

STV, SRo a Rozhlasová a televízna spoločnosť (RTVS), ktorá vyberá poplatky, vo viacerých médiách informovali o znižovaní príjmov z úhrad, pričom to je spájané s informáciami o zrušení koncesií. Ministerstvo kultúry však takúto argumentáciu odmieta. Pokles výberu poplatkov totiž existuje od polovice roka 2009.

Hlavné príčiny výpadku od zamestnávateľov sú podľa správy RTVS spôsobené hospodárskou krízou a prechodom na nižšie sadzby platenia úhrady. V porovnaní s prvým polrokom 2009 klesol počet platiacich subjektov o viac ako 1 100. Okrem poklesu platiacich zamestnávateľov však RTVS zaevidovala nárast o 700 zamestnávateľov v najnižšej sadzbe platenia a naopak, pokles vo všetkých vyšších sadzbách.

U fyzických osôb je situácia zložitejšia. Prvým vplyvom je podľa RTVS nevykonávanie akcií na získavanie nových platiteľov. Takéto akcie neboli robené pre nedostatok peňazí. Druhý vplyv je viazaný so sociálnou situáciou a hospodárskou recesiou. Tretím vplyvom je sociálnosť zákona. Veľký rozsah oslobodených skupín možných platiteľov prináša postupné znižovanie počtu platiacich domácností.

Za prvý polrok 2010 bolo v zákazníckom informačnom systéme spracovaných 70 336 formulárov od fyzických osôb, z ktorých bolo 27 819 prihlášok, 6 229 žiadostí o vykonanie zmeny údajov o platiteľoch a 36 174 odhlášok. Najviac odhlášok (14 057) bolo podaných pre ukončenie odberu elektriny, 7 152 odhlásených bolo držiteľmi rozhodnutia o ťažkom zdravotnom postihnutí.

Krajcer upozornil, že RTVS sa „mimo iného“ domnieva, že nárast v počte neplatiacich subjektov spôsobuje aj kampaň na zrušenie koncesionárskych problémov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel Krajcer