Košice prevzali parkovanie v meste, primátor Polaček má pripravené viaceré novinky

Jaroslav Polaček
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 22. januára (WebNoviny.sk) – Mesto Košice je od 7. januára tohto roka výlučným prevádzkovateľom parkovacích miest v zóne plateného parkovania. Podľa zverejnených štatistických údajov boli celkové príjmy mestského rozpočtu za parkovanie cez SMS v týždni od 14. do 20. januára 9 481 eur. Informuje o tom vedenie mesta Košice v tlačovej správe.

Peniaze za parkovné sú príjmom mesta

Za prvé dva týždne, odkedy sme prevzali parkovanie pod svoju správu, sme do mestského rozpočtu získali 18 112 eur. Zmeny v platbách za parkovanie sme zaviedli preto, aby peniaze za parkovné boli príjmom mesta a nešli do zahraničia akcionárom spoločnosti EEI. Aj vďaka silnej informačnej kampani, zapojeniu dobrovoľníkov v uliciach mesta a kvalitným informáciám na internetovej stránke parking.kosice.sk si obyvatelia a návštevníci mesta postupne osvojili výhody takéhoto spôsobu platby parkovného z pohodlia svojho automobilu. Ukazuje sa, že systém z pohľadu ľudí funguje a má zmysel, aby peniaze zostávali priamo v mestskej kase,“ tvrdí primátor Polaček.

Polaček verí, že ľudia budú aj naďalej uprednostňovať platby prostredníctvom SMS alebo platobnou kartou cez QR kód.

Zníženie cien SMS parkovania

Už budúci štvrtok 31. januára sa uskutoční mimoriadne rokovanie mestského zastupiteľstva, na ktorom poslanci budú schvaľovať zmeny vo všeobecne záväznom nariadení (VZN) mesta č.157 o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na vymedzenom území mesta Košice, teda o platenom parkovaní. Podľa primátora sa v novele výrazne vyjde v ústrety parkujúcej verejnosti.

„Máme pripravených viacero noviniek. Asi najpodstatnejšou zmenou bude zníženie cien SMS parkovania o 20 percent, čím sa jeho cena dostane na úroveň bežného parkovacieho lístka. SMS parkovanie tak bude ešte zaujímavejším a prístupnejším spôsobom ako doteraz. Zároveň pripravujeme skrátenie času základnej úhrady parkovného zo súčasnej jednej hodiny na 30 minút alebo zrušenie platieb parkovného počas sobôt v rezidentských lokalitách a na parkoviskách pri OC Merkúr, na Festivalovom námestí, pri Jumbo centre, v okolí Angels arény a parkoviskách na Južnej triede,“ povedal Polaček.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Polaček