Košice bojujú proti vizuálnemu smogu, odstránia nelegálne reklamné nosiče

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Billboard
Foto: ilustračné, Getty images

Vedenie mesta Košice pokračuje v odstraňovaní nelegálnych reklamných nosičov. Stavebný úrad mesta v priebehu tohto roka vydal takmer 100 rozhodnutí na odstránenie nelegálnych reklamných plôch. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Mnohé reklamné plochy nemajú povolenia

Jednou z dôležitých úloh mesta je podľa primátora Jaroslava Polačeka zabezpečiť zníženie množstva vizuálnemu smogu vo verejnom priestore. Prvým krokom bola podľa neho pasportizácia billboardov a ďalších reklamných zariadení, ktorá sa uskutočnila minulý rok.

Útvar hlavného architekta (ÚHA) spracoval zásady, kritériá a pravidlá umiestňovania informačných, propagačných a reklamných zariadení v meste. Zároveň zmapoval, že v Košiciach je takmer 3 000 reklamných plôch, ktoré sú na pozemkoch mesta, respektíve do nich čiastočne zasahujú. Mnohé z nich nemajú žiadne povolenia, keďže boli postavené už za socializmu alebo tesne po revolúcii.

Stromy namiesto reklám

Od môjho nástupu do funkcie sme prijali viacero opatrení na výrazné zníženie počtu reklamných stavieb v Košiciach. Nastavili sme také pravidlá, že reklamným spoločnostiam nevydávame nové povolenia a pri vypršaní platnosti tých pôvodných ich ani neobnovujeme. Aj napriek zložitej administratíve, ktorá tento proces sprevádza, je naším cieľom skrášliť ulice a celý verejný priestor v našom meste,“ uviedol Polaček.

Ako ďalej informoval magistrát, že ak to bude možne, mesto na mieste každého odstráneného reklamného nosiča vysadí jeden stromček alebo inú drevinu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav Polaček