Kontroverzné rozhodnutie SZĽH pobúrilo aj ďalších partnerov. Očakávali niečo iné a stoja za Ukrajinou

Miroslav Šatan
Prezident SZĽH Miroslav Šatan počas volebného Kongresu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) v bratislavskom hoteli Radisson Blu Carlton. Bratislava, 9. máj 2022. Foto: archívne, SITA/SZĽH

Minulotýždňové mimoriadne kontroverzné rozhodnutie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), ktorý neplánuje obmedziť reprezentáciu Slovenska pre hráčov z ruskej KHL, prináša ďalšie reakcie partnerov zväzu.

K spoločnostiam Orange Slovensko či Škoda Auto sa pridali aj Tipsport SK a partner dvoch najvyšších domácich súťaží – národná lotériová spoločnosť Tipos.

Mali by prehodnotiť svoje rozhodnutie

„Tipos ako generálny partner najvyššej hokejovej súťaže Tipos Extraligy a tiež druhej najvyššej ligy Tipos Slovenskej hokejovej ligy, vníma veľmi znepokojivo rozhodnutie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Keďže nám dianie na Ukrajine nie je ľahostajné a odsudzujeme každý vojenský konflikt, chceli by sme vyzvať výkonný výbor SZĽH, aby prehodnotil svoje rozhodnutie umožňujúce hráčom pôsobiacim v Rusku a KHL reprezentovať Slovensko na medzinárodných súťažiach,“ uvádza sa v stanovisku Tipos-u.

Očakávali iné rozhodnutie

Spoločnosť Tipsport SK priznala, že ako dlhoročný partner slovenského hokeja očakávala iný vývoj v rozhodovaní výkonného výboru SZĽH o tejto problematike.

„Postoj spoločnosti k ruskej vojne na Ukrajine jasne vyjadruje aktívna pomoc v projektoch podporujúcich, či už odídencov z Ukrajiny, ale aj tých, ktorí zostali. Od začiatku ruskej agresie ako jediná spoločnosť doposiaľ neponúkame stávky na ruské a bieloruské súťaže. Tipsport SK stojí za Ukrajinou,“ uviedol Tipsport SK.

Iné krajiny vydali zákaz

Napriek tomu, že Švédsko, Fínsko, Česko či Francúzsko rozhodli o tom, že ich hráčov pôsobiaci v KHL nemôžu reprezentovať svoje krajiny, sa SZĽH rozhodol taký zákaz nevydať. KHL pritom tvoria prevažne ruské kluby, ktoré podporujú prezidenta Vladimira Putina.

Rusko vo februári 2022 s pomocou Bieloruska vojensky napadlo Ukrajinu a stále vedie boje na území geografického suseda Slovenska. KHL financujú ruské štátne podniky a hlásia sa k podpore súčasného ruského prezidenta Vladimira Putina.

Handzuš odstúpil zo SZĽH

Rozhodnutie VV SZĽH malo za následok aj odstúpenie niekdajšieho skvelého útočníka Michala Handzuša z pozície člena VV SZĽH.

„V nadväznosti na stanovisko SZĽH zo dňa 8. 9. 2022 sa vzdávam funkcie člena VV SZĽH a taktiež všetkých svojich ďalších aktivít v organizácii SZĽH. Väčšina VV rozhodla, že hráči hrajúci KHL môžu ďalej reprezentovať Slovensko na medzinárodných súťažiach, a ja to rešpektujem. Toto stanovisko je však v rozpore s mojím hodnotovým nastavením, a preto si za týchto okolností neviem predstaviť moje ďalšie pôsobenie v akejkoľvek funkcii v SZĽH,“ uviedol Handzuš, majster sveta z Göteborgu 2002.

Zväzu sa nepáčia ani útoky na športovcov

Na súpiskách tímov KHL aktuálne figuruje osem slovenských hokejistov – Michal Krištof, Christián Jaroš, Samuel Buček, Michal Čajkovský, Adam Liška, Patrik Rybár, Adam Húska a Július Hudáček. Gólman Hudáček už skôr ukončil reprezentačnú kariéru.

Podľa SZĽH uvedení legionári neporušujú medzinárodné dohody ani slovenské zákony, preto ich chce naďalej pozývať na akcie národného tímu. Zväzu sa tiež nepáčia „útoky a nevraživosť voči športovcom, ktoré považuje za neakceptovateľné rovnako ako je podľa SZĽH neprijateľný akýkoľvek vojnový konflikt“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam HúskaAdam LiškaChristián JarošJúlius HudáčekMichal ČajkovskýMichal HandzušMichal KrištofPatrik RybárSamuel BučekVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Orange SlovakiaSZĽH Slovenský zväz ľadového hokejaTiposTipsport