Slovenskí hokejisti pôsobiaci v Rusku môžu reprezentovať, nebudeme ako Švédi či Fíni

Miroslav Šatan
Prezident SZĽH Miroslav Šatan. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) po štvrtkovom rokovaní výkonného výboru zaujal stanovisko v otázke reprezentovania hráčov, ktorí v čase vojny na Ukrajine pôsobia v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) tvorenej prevažne klubmi agresorskej krajiny – Ruska.

Medzinárodné dohody

Strešný orgán slovenského hokeja nenasledoval príklad Švédov či Fínov, ktorí už v máji rozhodli, že legionári pôsobiaci v Rusku nebudú môcť v tejto sezóne 2022/2023 reprezentovať.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Výkonný výbor SZĽH aj Slovenský zväz ľadového hokeja budú vždy rešpektovať medzinárodné dohody a platné zákony SR. Máme za to, že hráči, ktorí aktuálne hrajú v Rusku, neporušujú ako medzinárodné dohody, tak naše zákony,“ uvádza SZĽH v stanovisku.

Olympijská charta

Ďalej tvrdí, že sa bude opierať o Olympijskú chartu, podľa ktorej má byť šport nástrojom spájania.

„Útoky a nevraživosť voči športovcom sú neakceptovateľné rovnako, ako je neprijateľný akýkoľvek vojnový konflikt. Z tohoto dôvodu budeme aj naďalej vyberať hráčov do reprezentácie podľa ich aktuálnej formy a nie ligy, v ktorej pôsobia,“ dodal SZĽH.

Na súpiskách tímov KHL momentálne figuruje sedem slovenských hokejistov: Michal Krištof (Admiral Vladivostok), Christián Jaroš (Avangard Omsk), Samuel Buček (Neftechimik Nižnekamsk), Michal Čajkovský (Sibir Novosibirsk), Adam Liška (Severstaľ Čerepovec), Patrik Rybár (Spartak Moskva), Adam Húska (Torpedo Nižnij Novgorod).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam HúskaAdam LiškaChristián JarošMichal ČajkovskýMichal KrištofPatrik RybárSamuel Buček
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentácia