Asociácia nemocníc a VšZP sa na dofinancovaní nemocníc nedohodli ani na ministerstve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP)
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
  • aktualizované 29. mája, 20:27

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa nedohodli na dofinancovaní nemocníc ani na pôde ministerstva zdravotníctva (MZ).

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v stredu iniciovala rokovanie oboch strán. Ako uviedol po rokovaní viceprezident ANS Jozef Mintál, obe strany prezentovali svoje pocity z doterajšieho priebehu rokovaní.

Rokovania budú pokračovať

Podľa Mintála ministerka zdôraznila, že oprávnené mzdové legislatívne nároky by nemali byť viazané na výkonnosť nemocnice. Dohodli sa na tom, že rokovania budú pokračovať.

Počkáme, ako dopadnú výsledky rokovaní s jednotlivými nemocnicami, či bude naplnený sociálny balíček, pretože zatiaľ z pohľadu ANS rokovania s VšZP síce pokračujú, ale nie sú úspešné,“ zhodnotil prezident ANS Marián Petko.

Ministerke zdravotníctva záleží na tom, aby mal pacient dostupnú kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ povedala po rokovaní hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová. Vedenie VšZP podľa nej ministerku zdravotníctva na stretnutí ubezpečilo, že bude robiť všetko preto, aby bol sociálny zmier. „Ministerka zdravotníctva si pozorne vypočula obe strany, situáciu bude sledovať. Zároveň apeluje na obe strany, aby nevťahovali do rokovaní pacienta ako rfukojemníka,“ ukončila Eliášová.

Konflikt založený na nedorozumení

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v minulosti viackrát tvrdila, že navýšené finančné prostriedky pre rezort zdravotníctva budú v sume 90 mil. eur. Z nich mali byť pokryté nároky na sociálny balíček, ale aj na rekreačné poukazy. „Keďže VšZP má 60 % trhu, z toho je logické, že 54 mil. eur mala dostať VšZP. A VšZP tvrdí, že dostane len 30 miliónov eur. To je nesúlad, kde je 24 miliónov eur. Buď tých prostriedkov nie je 90 miliónov, alebo to nie je 30 miliónov, ale 54 miliónov (eur),“ priblížil rozpor na stredajšej tlačovej besede ANS prezident ANS.

Generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková v stredu informovala, že vníma konflikt s Asociáciou nemocníc Slovenska ako konflikt založený na nedorozumení. Reagovala tak na nedávne tvrdenie Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá konštatovala, že VšZP účelovo zavádzala v číslach, ktoré sa týkali dofinancovania nemocníc.

Buď nehovorí o dofinancovaní zdravotníctva pravdu ministerstvo zdravotníctva alebo Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), uviedol v stredu na tlačovej besede prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marian Petko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubica Hlinková
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa