Komunálne voľby v Hongkongu: Prodemokratické hnutie zaznamenalo veľký úspech

Hongkong, komunálne voľby
Podporovatelia prodemokratického hnutia sa tešia z priebežného výsledku komunálnych volieb. 25. november 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 25. novembra, 12:15

V nedeľňajších komunálnych voľbách v Hongkongu zaznamenalo mimoriadny úspech opozičné prodemokratické hnutie. Wu Chi-wai, líder najväčšej hongkonskej prodemokratickej strany, v pondelok informoval, že bloku sa podarilo získať takmer 90 percent z celkovo 452 kresiel v obvodných radách. To znamená, že prodemokratické hnutie získalo bezprecedentnú kontrolu nad 17 z 18 obvodných rád. Výsledky sa zakladajú na oficiálnych údajoch, ktoré oznámili volebné úrady, píše agentúra AP.

V Hongkongu vypukli oslavy

Najväčšia pročínska politická strana, naopak, utrpela svoj najväčší neúspech, z jej 182 kandidátov vyhralo len 21. Medzi neúspešnými kandidátmi bol napríklad kontroverzný propekinský poslanec Junius Ho, ktorého minulý mesiac počas kampaňovania bodli nožom.

Víťazmi z opozičného tábora boli okrem iných bývalí študentskí lídri a kandidát, ktorý nahradil aktivistu Joshuu Wonga, ktorý mal ako jediný zakázané kandidovať.

Zvíťazil napríklad organizátor prodemokratických zhromaždení Jimmy Sham, ktorého minulý mesiac zbili útočníci s kladivom, i prodemokratický poslanec, ktorému počas protestov útočník odhryzol časť ucha.

Po vyhlásení výsledkov v Hongkongu vypukli oslavy. V pondelok na poludnie sa v obchodnej štvrti zišli desiatky ľudí na víťaznom zhromaždení. Jedna žena napríklad otvorila šampanské a nalievala každému naokolo.

Lamová výsledky rešpektuje

Hongkonská správkyňa Carrie Lam sa v reakcii na výsledky volieb vyjadrila, že ich vláda rešpektuje. Vo vyhlásení uviedla, že výsledky „odrážajú nespokojnosť ľudí so súčasnou situáciou a hlboko zakorenenými problémami v spoločnosti„.

Vláda bude „s pokorou počúvať názory členov verejnosti a bude nad nimi vážne rozmýšľať,“ dodala.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas návštevy Tokia v pondelok povedal, že akékoľvek úsilie o oslabenie Hongkongu bude zbytočné.

Bez ohľadu na to, čo sa deje v Hongkongu, Hongkong je súčasťou čínskeho územia. Akékoľvek pokusy o zničenie Hongkongu alebo poškodenie stability a rozvoja Hongkongu nemôžu uspieť,“ uviedol.

Verejná podpora prodemokratických protestov

Nedeľňajšie voľby zaznamenali rekordnú účasť. Svoj hlas odovzdalo 71 percent voličov, a teda viac ako 2,9 milióna z 4,1 milióna registrovaných voličov. Pre porovnanie, na rovnakých voľbách pred štyrmi rokmi sa zúčastnilo 47 percent oprávnených voličov.

Výsledok volieb by mohol prinútiť centrálnu vládu v Pekingu premyslieť si, ako bude postupovať pri riešení nepokojov v Hongkongu, ktoré tam trvajú už viac ako päť mesiacov.

Obvodné rady majú len málo kompetencií, zväčša poradných, ale voľby sa stali akýmsi referendom o verejnej podpore prodemokratických protestov. Zo zvolených 452 členov obvodných rád 117 zasadne aj v 1200-člennom výbore, ktorý volí hongkonského správcu, čo by mohlo posilniť prodemokratické hnutie a jeho vplyv na to, kdo sa stane ďalším lídrom mesta.

Nedeľňajšie hlasovanie bolo pokojné a tento víkend bol prvým za viacero mesiacov bez akýchkoľvek stretov a násilností medzi políciou a demonštrantmi. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www. bbbc.com a archívu agentúry SITA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jimmy ShamJoshua WongJunius Ho