Kollár cítil pocit hanby, že vláda nevie ani dôstojne padnúť. Zákon o predčasných voľbách chce riešiť budúci týždeň

NR SR: Rokovanie 78. schôdze
Predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) cítil silný pocit hanby, že vláda podľa neho nevie ani dôstojne padnúť.

Ako uviedol pre médiá po vyslovení nedôvery vláde v NR SR, momentálne má v pláne ísť aj s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) do prezidentského paláca, kde sa s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou dohodnú na ďalšom postupe.

Ohrozené sú ceny energií aj rozpočet

Schôdza je zatiaľ prerušená do piatka 16. decembra do 9:00. Zajtra (v piatok) zvolám poslanecké grémium a následne budem informovať o záveroch rokovania s prezidentkou,“ povedal Kollár. Predseda parlamentu zároveň dodal, že na nikoho nebude nadávať, každý poslanec sa podľa neho rozhodol tak, ako to cíti.

„Všetky moje kroky teraz povedú k tomu, aby sme čo najviac ochránili slovenských občanov. Padla vláda, nemusí prejsť rozpočet a nemusia byť garantované ceny elektriny a plynu,“ skonštatoval.

Zákon o predčasných voľbách

Kollár ďalej uviedol, že hlasovať o ústavnom zákone, ktorý by umožnil predčasné voľby, budú pravdepodobne na budúci týždeň.

Tento zákon je veľmi dôležitý a pevne verím, že ho prijme drvivá väčšina poslancov. Rozhodne budem preferovať predčasné voľby,“ vyhlásil. Šéf parlamentu ďalej dodal, že predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík ho požiadal o zvolanie poslaneckého grémia.

Matovič si to s demisiou rozmyslel

Vyzeralo to tak, že SaS podrží vládu, preto minister financií Igor Matovič (OĽaNO) išiel podať demisiu do prezidentského paláca,“ tvrdí Kollár. Už pred hlasovaním o vyslovení nedôvere vláde Eduarda Hegera však predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík v pléne povedal, že Igor Matovič bol podať demisiu a odniesol ju aj prezidentke SR Zuzane Čaputovej do Prezidentského paláca, následne si to však rozmyslel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerIgor MatovičRichard SulíkZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Národná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina