Kollár a ďalší predsedovia parlamentov sa stretli v Tatrách a vojna na Ukrajine nebola jedinou témou, ktorú riešili (foto)

S3: Stretnurie predsedov parlamentov
Sprava: Predseda Národnej rady Rakúskej republiky Wolfgang Sobotka, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu (PSP) ČR Markéta Pekarová Adamová, počas stretnutia predsedov parlamentov krajín Slavkovského formátu (S3) vo Vysokých Tatrách. Bratislava 13. marec 2023. Foto: SITA/Národná rada SR
  • aktualizované 13. marca 2023, 11:38

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Boris Kollár, predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Markéta Pekarová Adamová a predseda Národnej rady Rakúskej republiky Wolfgang Sobotka diskutovali o situácii na Ukrajine aj nelegálnej migrácii.

Jednotné stanovisko krajín

Na stretnutí predsedov parlamentov krajín Slavkovského formátu (S3) vo Vysokých Tatrách boli témou aj energetika a energetická bezpečnosť, alternatívne zdroje energií či región Západného Balkánu. Čo sa týka Ukrajiny majú tieto štáty tradične blízke postoje, čím sa otvára priestor na diskusiu o reálnej pomoci.

„Jednotné stanovisko našich krajín je najlepšou odpoveďou smerom k agresorovi. Je nevyhnutné, aby nastolenie mieru bolo efektívne, spravodlivé a trvalé. Je dôležité, aby toto riešenie prišlo v čo najkratšej dobe, avšak s ohľadom na záujmy Ukrajiny“, povedal predseda NR SR Kollár. O stretnutí informovala v tlačovej správe Kancelária NR SR.

S3: Stretnurie predsedov parlamentov
Sprava: Predseda Národnej rady SR Boris Kollár a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu (PSP) ČR Markéta Pekarová Adamová počas stretnutia predsedov parlamentov krajín Slavkovského formátu (S3) vo Vysokých Tatrách. Bratislava 13. marec 2023. Foto: SITA/Národná rada SR

Treba využiť všetky nástroje

Témou diskusie bola aj nelegálna migrácia a efektivita migračných opatrení zo strany Európskej únie (EÚ). Štáty Slavkovského formátu pre časom zaznamenali nárast nelegálnej migrácie, a to najmä cez západobalkánsku trasu.

Pri migrácii sa Kollár, Pekarová Adamová a Sobotka dotkli i významu schengenského priestoru a posilňovania jeho vonkajších hraníc. Podľa šéfa slovenského parlamentu je potrebné využiť všetky nástroje, ktoré sú k dispozícii už v súčasnosti, čím mal na mysli najmä agentúru Frontex a Agentúru EÚ pre azyl.

„Podpora integrácie krajín Západného Balkánu do štruktúr Európskej únie je jednou z ďalších tém, ktorými sa lídri zákonodarných orgánov zaoberali,“ uvádza Kancelária NR SR. Je nutné zaoberať sa tým, ako ďalej podporovať Severné Macedónsko a Albánsko v ich integračnom úsilí, keďže minulý rok sa po dlhšom období stagnácie posunuli prístupové rokovania s týmito štátmi.

S3: Stretnurie predsedov parlamentov
Rokovanie predsedov parlamentov krajín Slavkovského formátu (S3) vo Vysokých Tatrách. Bratislava 13. marec 2023. Foto: SITA/Národná rada SR

Riešili aj energetickú bezpečnosť

Vo Vysokých Tatrách šéfovia parlamentov prediskutovali aj energetiku a energetickú bezpečnosť, ale aj alternatívne zdroje energií a kooperáciu pri ich získavaní. Stretnutie sa konalo v rámci líderstva Slovenska vo formáte S3, ktoré sa začalo 1. júla 2022 a potrvá do 1. júla 2023, keď ho preberie Rakúska republika.

Pri spolupráci troch strán je tiež prítomné úsilie naďalej využívať formát S3+, a poskytnúť tak priestor na interakciu s ďalšími štátmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárMarkéta Pekarová AdamováWolfgang Sobotka
Firmy a inštitúcie Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž FrontexEurópska únia