Kočner sa postavil opäť pred súd v kauze motákov, popiera vinu a odmietol vypovedať (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marián Kočner
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 10. augusta, 14:19

Podnikateľ Marian Kočner sa v kauze takzvaných motákov vynášaných z väzby cíti nevinný. Uviedol to v utorok pred senátom Okresného súdu Bratislava I. Zároveň však využil svoje právo nevypovedať.

Marian Kočner sa podľa obžaloby týmto dopustil trestného činu marenia spravodlivosti. Obhajca obžalovaného Michal Mandzák však pripomenul, že súd na júnovom verejnom zasadnutí zmenil kvalifikáciu skutku na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy.

Obžaloba túto zmenu podľa neho nereflektuje, čo neumožňuje efektívne vykonávať obhajobu.

Zvažoval osloviť aj exšéfa SIS

Svedok Peter Tóth na utorkovom pojednávaní povedal, že Marian Kočner najskôr presviedčal jeho, aby ako bývalý príslušník SIS dosvedčil v občianskoprávnom a prípadne aj v trestnom konaní, že už v roku 2000 počul o zmenkách. Následne si však uvedomil, že je všeobecne známe, že majú priateľský vzťah.

„Povedal, že by bol rád, keby som v tejto veci vedel osloviť svojho riadiaceho dôstojníka,“ povedal Tóth s tým, že okrem Romana Osuského Marian Kočner zvažoval osloviť aj bývalého šéfa SIS Vladimíra Mitra.

Nezachovali sa všetky

Po tom čo bol Marian Kočner, vzatý do väzby, mu podľa Tótha poslal viacero motákov, nie všetky sa však zachovali, keďže ich priebežne ničil. Motáky mu nosil advokát Andrej Šabík, pričom podľa Tótha vždy deklaroval:„Sú od Mariana K.“.

Pokiaľ boli výhradne pre neho, boli v zalepenej obálke, pokiaľ boli určené viacerým osobám, podľa svedka advokát vždy odtrhol a dal mu predmetnú časť. Tóth takisto povedal, že Mariana Kočnera v tej dobe považoval za priateľa a chcel mu pomôcť. Postoj zmenil až vtedy, keď si uvedomil, že podnikateľ stojí za vraždou novinára Jána Kuciaka. Zachované motáky potom odovzdal polícii.

Kočnerova reakcia

Obžalovaný Marian Kočner v reakcii na výpoveď svedka povedal, že s Mitrom sa chcel stretnúť, aby sa ho opýtal, či je možné vyžiadať si záznamy SIS o kauze Gamatex za účelom ich predloženia ako dôkazu na súd. Stretnutie sa uskutočnilo ešte predným než bol vzatý do väzby. „Povedal, že si to nevie predstaviť,“ uviedol Marian Kočner.

Osuského, ktorý v rámci SIS pôsobil v sekcii cudzojazyčnej kriminality, sa podľa vlastných slov chcel opýtať, či v priebehu sporu o Markízu zaznamenal stretnutie jej vtedajšieho riaditeľa Pavla Ruska a advokáta Ernesta Valka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Tótha nenahováral na krivú výpoveď

Ten totiž podľa Ruska navrhol, aby sa v rámci riešenia sporu o vlastníctvo televízie vystavili miliónové zmenky. Osuský mohol mať podľa Mariana K. o tomto vedomosť, keďže ruskojazyčná ochranka Pavla Ruska spadala pod jeho služobné povinnosti. „Pána Tótha som nikdy nenahováral na krivú výpoveď,“ zdôraznil.

V kauze motákov má dnes ešte vypovedať kamarát Mariana Kočnera Jozef Dučák a jeden z jeho advokátov Marek Para. Advokát Šabík sa z pojednávania ospravedlnil pre dovolenku v zahraničí.

Para vypovedal bez verejnosti

Z výpovede advokáta Mareka Paru v kauze motákov podnikateľa Mariana Kočnera vylúčil Okresný súd Bratislava I verejnosť. Požiadal o to samotný svedok, keďže sa podľa vlastných slov chce vyjadrovať ku kauze televíznych zmeniek, kde plánujú s právoplatne odsúdenými Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom podať mimoriadne opravné prostriedky. Para zastupuje Mariana Kočnera vo viacerých trestných veciach vrátane kauzy vraždy Jána Kuciaka.

Ešte pred Parom na súde vypovedal kamarát obžalovaného Jozef Dučák. Ako však uviedol, o veci nevie nič a keď sa stretával s Petrom Tóthom ako aj s advokátom Andrejom Šabíkom, nebol svedkom odovzdávania písomností.

Pojednávanie pokračuje v stredu 11. augusta. Na súde by sa mal čítať jeden znalecký posudok a viaceré listinné dôkazy.

Inštruoval vyšetrovateľov

Podľa orgánov činných v trestnom konaní obžalovaný prostredníctvom svojho advokáta posielal z väzby, kde bol umiestnený pre kauzu televíznych zmeniek, správy Petrovi Tóthovi. V ňom ho žiadal, aby presvedčil osobu menom Roman Osuský, aby vo veci zmeniek vypovedal.

Mal konkrétne uviesť, že ako príslušník SIS už v roku 2000 vedel o existencii miliónových zmeniek. Stretnutie Tótha a Osuského sa však nakoniec nekonalo. Tóth však nakoniec vec oznámil polícii.

Marian Kočner je momentálne právoplatne odsúdený v kauze televíznych zmeniek na trest 19 rokov väzenia. Obžalobu voči nemu z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR opätovne prejedná Špecializovaný trestný súd.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej ŠabíkMarek ParaMarián KočnerPeter Tóth
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR