Kočner opísal opatrenia vo väzbe, pred stretnutím s advokátom sa musel vyzliecť donaha (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Marián Kočner
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 27. októbra 12:22

Na pôde Okresného súdu Bratislava I v stredu pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze takzvaných motákov podnikateľa Mariana Kočnera.

Vysoko neštandardné opatrenia

Kočner na súde povedal, že opatrenia počas väzobného stíhania v kauze televíznych zmeniek boli vysoko neštandardné a ani príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) si na také niečo nepamätali.

Ako ďalej uviedol vo svojej výpovedi, po vzatí do väzby musel pred každým stretnutím s advokátom absolvovať osobnú prehliadku, čo znamená vyzlečenie donaha alebo kontrolu ústnej dutiny. Kontrolou prešli napríklad aj jeho poznámkový blok, pero alebo okuliare.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pri predvádzaní na stretnutie s advokátom sa podľa obžalovaného „zastavila činnosť ústavu“. „Všetci zamrzli tam, kde práve boli,“ opísal situáciu, keď ho príslušníci ZVJS viedli do miestnosti.

Stretnutia v špeciálnej miestnosti boli zároveň podľa neho monitorované cez okienko. „Takto to prebiehalo vždy,“ povedal, s tým, že niekedy bývala osobná prehliadka aj po stretnutí, vždy však bol kontrolovaný spis. Kočner zároveň ozrejmil, že s advokátom väčšinou komunikovali písomne, keďže mali podozrenia na odpočúvanie miestnosti.

„Pravá ruka“ Tóth

Na margo Tótha, ktorý v kauze motákov vypovedá ako svedok, Kočner povedal, že jeho motiváciou vypovedať proti nemu sú pravdepodobne peniaze. Zároveň poprel, že by bol Tóth niekedy jeho „pravou rukou“.  Obžalovaný takisto uviedol, že Tóth mu ponúkal, aby pred súdom potvrdil pravosť zmeniek, Kočner to však podľa vlastných slov odmietol.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V súvislosti s tým, že Tóth sa mal stretnúť s bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby (SIS) Romanom Osuským, Kočner povedal, že od neho mal len zistiť, či SIS môže oficiálne poskytnúť informácie, či v priebehu sporu o Markízu v rokoch 1998 až 2000 vedela o vystavení zmeniek. „Žiadneho svedka som nikdy na nič nenahováral,“ zdôraznil.

Korporátne dokumenty

V pozícii svedka v stredu vypovedal aj advokát obžalovaného Andrej Šabík, ktorý Kočnera zastupoval napríklad aj v obchodno-právnych sporoch o vyplatenie miliónových televíznych zmeniek.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Šabík uviedol, že jediné dokumenty, ktoré odovzdával kamarátovi obžalovaného Kočnera, Petrovi Tóthovi, boli korporátne dokumenty týkajúce sa firiem, kde mal byť bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Tóth štatutárom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zároveň potvrdil, že po vzatí obžalovaného do väzby v roku 2018 práve pre kauzu zmeniek ho tam navštevoval. „Dôvodom návštev bola obhajoba,“ povedal s tým, že stretnutia boli monitorované príslušníkmi Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

Moták týkajúci sa zmeniek

S Tóthom sa podľa vlastných slov stretol štyri alebo päťkrát v živote, pričom ich zoznámil Kočnerov kamarát Jozef Dučák. Predmetom stretnutí bola podľa neho obhajoba obžalovaného.

Práve Tóth pritom v tejto kauze vypovedal, že moták od Kočnera, týkajúci sa kauzy zmeniek, mu odovzdal Šabík. „Môžem len špekulovať, aká bola motivácia pána Tótha,“ skonštatoval advokát. Na otázku prokurátora, v akej veci bol disciplinárne postihnutý advokátskou komorou povedal, že išlo o vyhodenie fľaštičky z nosových kvapiek.

Podľa Slovenskej advokátskej komory advokát počas návštevy svojho klienta vo výkone väzby 20. septembra 2019 v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestov odňatia slobody Nitra „prevzal od klienta neznámy predmet takým spôsobom, že sa po začatí porady s klientom postavil súčasne s ním tesne vedľa seba, chrbtom k dverám a spojením spustených rúk prevzal predmet, o ktorom následne do miestnosti vstupujúcej príslušníčke ZVJS tvrdil, že ide o prázdne sprejové kvapky do nosa, ktoré chcel hodiť po odchode z miestnosti do koša“. Podľa disciplinárneho senátu týmto konaním porušil povinnosti advokáta.

Súd v utorok zároveň odmietol návrh obhajoby vypočuť bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislava Zuriana, keďže jeho výpoveď v tomto štádiu konania nepovažuje za relevantnú. Pojednávanie zároveň súd odročil na 2. decembra. Podľa predsedu senátu je predpoklad, že by na nasledujúcom pojednávaní mohla byť vec ukončená.

Kauza motákov Mariana Kočnera

Podľa obžaloby v období od júla do septembra 2018 poslal Kočner z väzby, kde bol umiestnený pre kauzu televíznych zmeniek, prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka list bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrovi Tóthovi.

V ňom ho žiadal, aby presvedčil osobu menom Roman Osuský, aby vo veci zmeniek vypovedal. Mal konkrétne uviesť, že ako príslušník SIS už v roku 2000 vedel o existencii miliónových zmeniek. Stretnutie Tótha a Osuského sa však nakoniec nekonalo.

Kočner sa podľa obžaloby týmto dopustil trestného činu marenia spravodlivosti. Súd však na júnovom verejnom zasadnutí zmenil kvalifikáciu skutku na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy. Samotný Kočner sa v tejto veci cíti byť nevinný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej ŠabíkBranislav ZurianMarián Kočner