Koalícia zriadi špeciálnu pracovnú skupinu. Tá preskúma paragraf, ktorý oslobodil Pčolinského i Haščáka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HEGER: Rozhovor pre WEBNOVINY
Slovenský premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Koalícia zriadi pracovnú skupinu, ktorej úlohou bude preskúmanie a príprava návrhu úprav paragrafu 363 Trestného poriadku.

Ako uviedli koaličné strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a Solidarita (SaS), Sme rodina a Za ľudí v spoločnom vyhlásení, v pracovnej skupine budú zástupcovia koaličných strán, ako aj odborníci na trestné právo. Stanovisko koaličných strán poskytol Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia OĽaNO.

Skupina by mala posilniť prvky kontroly

Zmena paragrafu bude v zmysle schváleného znenia programového vyhlásenia vlády SR. Úlohou skupiny bude aj posilnenie prvkov kontroly zákonnosti postupov orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) v rámci trestného konania.

„Pracovná skupina prvé návrhy predloží na koaličnú radu, ktorá sa uskutoční v pondelok 6. septembra 2021. Cieľom tohto postupu je posilnenie ochrany zákonnosti v rámci trestného konania a rovnako zvýšenie dôvery verejnosti v nezávislosť postupov OČTK,“ uzavreli v stanovisku.

Verejnosť potrebuje odpovede

„Vnímame tú veľkú otázku, ktorá vlastne vznikla rozhodnutím generálneho prokurátora a je potrebné priniesť verejnosti odpovede. Preto vznikla táto pracovná skupina, ktorá má mať výsostne odborný charakter, aby posúdila jednak spôsob, akým naplníme Programové vyhlásenie vlády SR a akým sa pozrieme na trestné konanie do budúcna,“ skonštatoval predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Jeho stanovisko poskytla hovorkyňa predsedu vlády SR Ľubica Janíková.

Generálna prokurátora SR zrušila 31. augusta obvinenia voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke Dane Arpášovej a tiež obe obvinenia voči exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému. Využila pri tom práve paragraf 363.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dana ArpášováEduard HegerJaroslav HaščákĽubomír ArpášPeter DojčanVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaZa ľudí