Koalícia pod vedením Kurdov dobila v Sýrii strategické mesto

Islamisti obsadili armádnu základňu, samovrah sa odpálil
Islamisti zo sýrskej odnože al-Kájdy obsadili v pondelok na úsvite armádnu základňu na severozápade Sýrie. Foto: SITA/AP

DAMASK 9. augusta (WebNoviny.sk) – Sily pod vedením Kurdov na severe Sýrie oznámili v utorok dobytie centra strategicky dôležitého mesta Manbidž, ktoré v roku 2014 padlo do rúk teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Agentúru DPA o tom v utorok informoval miestny kurdský veliteľ Šarfan Darwíš.

Bojovníci IS sú podľa neho stále zabarikádovaní v severnej časti Manbidžu, kde zadržiavajú civilistov ako živé štíty. Mimovládna organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva už koncom minulého týždňa vyhlásila, že prevažne kurdským jednotkám sa už podarilo získať takmer úplnú kontrolu nad týmto mestom.

Obsadenie Manbidžu a jeho okolia by znamenalo, že IS stratí poslednú prístupovú cestu k hraniciam Turecka a zostane v tejto oblasti odrezaný od okolitého sveta. Koalícia Demokratické sily Sýrie, ktorú podporuje americké vojenské letectvo, začala ofenzívu s cieľom dobyť toto mesto koncom mája.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát