Vzduch v Bratislave je rizikom pre zdravie ľudí. Organizácie upozornili na problém, ktorý odhalilo meranie znečistenia (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
INICIATÍVA: Kvalita ovzdušia v Bratislave
Atmosféra počas tlačového brífingu občianskych združení Cyklokoalícia a Znepokojené matky na zastávke MHD Račianske mýto v Bratislave na tému: Kvalita ovzdušia v Bratislave. Bratislava, 9. február 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Organizácie Cyklokoalícia a Znepokojené matky merali znečistenie ovzdušia v uliciach Bratislavy. Z výsledkov meraní podľa nich vyplýva, že vzduch v hlavnom meste je veľkým rizikom pre zdravie obyvateľov.

Upozorňujú na to, že problémom narastajúcej bratislavskej dopravy nie sú primárne zápchy, ale najmä ohrozovanie zdravia jej obyvateľstva a bezpečnosť. Merania realizovali odborníci z nemeckej organizácie Deutsche Umwelthilfe (DUH).

Meranie prebehlo na viacerých uliciach

Kvalitu ovzdušia v Bratislave merali po ceste z Hodžovho námestia, cez Štefánikovu a Šancovu ulicu až po Račianske mýto.

„Odborníci sledovali priamo v teréne dva druhy znečistenia – oxidy dusíku a ultrajemné prachové častice,“ približujú organizácie s ktorými sa meraní zúčastnili aj reprezentanti z viacerých inštitúcií na otázky znečisteného ovzdušia. Merania realizovali aj vo štvrtok 8. februára pred základnou školou na Vazovovej ulici, na Šancovej, na Trnavskom mýte, autobusovej stanici a na Štefánikovej.

„Analýza štvrtkových meraní naznačuje, že na viacerých miestach V Bratislave je oveľa horšie znečistenie ovzdušia ako ukazujú oficiálne dáta. Výsledky ukazujú naozaj vysoké hodnoty oxidu dusíka aj ultrajemných častíc, ktoré predstavujú riziko pre zdravie” poznamenala Hanna Rhein z DUH. Ako doplnila, ak chce Bratislava ochrániť zdravie svojich obyvateľov, je nutné, aby podnikli účinné kroky na znižovanie množstva dopravy v uliciach.

Pomohli by viaceré riešenia

Podľa prezidenta Cyklokoalície Dana Kollára je riešením napríklad zlepšovanie pešieho pohybu v meste, výstavba cyklistickej infraštruktúry, zlepšovanie verejnej hromadnej dopravy či zníženie maximálnej povolenej rýchlosti. Urbanistka zo združenia Znepokojené matky Ivana Nemethová upozornila, že znečistenie ovzdušia má výrazný vplyv na zdravie, a to špeciálne pre deti, tehotné ženy či iné rizikové skupiny obyvateľstva.

„Počet áut v Bratislave rýchlo stúpa, a pritom riešenia máme, potrebujeme len odvahu ich presadzovať,“ doplnila Némethová.

Druhou časťou bude meranie oxidov dusíka pomocou dlhodobého merania na 25 miestach v Bratislave, z ktorého výsledky budú známe v máji. Merania sa uskutočnili v rámci dlhodobého projektu meraní koncentrácií NO2 v ovzduší, ktorý aktuálne okrem Bratislavy realizujú aj v Prahe, Ostrave, Budapešti a Sofii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dan KollárIvana Nemethová
Firmy a inštitúcie Iniciatíva Znepokojené matkyOZ Cyklokoalícia