Priemerná globálna teplota prekročila kritickú hranicu 1,5 °C

Drought and Climate change impact
Drying lake effect of extreme weather and heating wave on summer, Climate change and Drought impact Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa portálu Euronews, priemerná globálna teplota v januári 2024 bola v tomto mesiaci o 1,6 °C vyššia ako v predindustriálnom období, čo znamená, že planéta za posledných 12 mesiacov prekročila hranicu 1,5 °C.

Január 2024 bol celosvetovo najteplejším januárom v histórii

Služba C3S –  Copernicus Climate Change Service, ktorá podáva správy v mene Európskej komisie, uverejnila mesačnú aktualizáciu klimatických údajov o pozorovaných zmenách globálnej povrchovej teploty vzduchu a mora, pokrývky morského ľadu a hydrologických premenných.

Všetky uvádzané zistenia vychádzajú z počítačových analýz údajov o atmosférických, suchozemských a oceánskych klimatických premenných.

Organizácia C3S uviedla, že priemerná teplota prízemného vzduchu v januári 2024 bude 13,14 °C, čo je o 0,70 °C viac ako priemerná teplota v januári v rokoch 1991 – 2020 a o 0,12 °C viac ako teplota predchádzajúceho najteplejšieho januára v roku 2020.

Ide tak o ôsmy mesiac v rade, ktorý je najteplejší v histórii pre príslušný mesiac v roku.

Polar bear on ice floe. Melting iceberg and global warming.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Globálna priemerná teplota prekonáva rekordy za posledných 12 mesiacov

Rok 2024 sa začal januárom, ktorý bol o 1,66 °C teplejší ako odhad januárového priemeru za roky 1850 – 1900, teda za referenčné obdobie pred industrializáciou. Priemerná globálna teplota za posledných dvanásť mesiacov (február 2023 až január 2024) je najvyššia v histórii, a to 0,64 °C nad priemerom rokov 1991 – 2020 a 1,52 °C nad predindustriálnym priemerom rokov 1850 – 1900.

„Rok 2024 sa začína ďalším rekordným mesiacom – nielenže ide o najteplejší január v histórii, ale práve sme zažili aj dvanásťmesačné obdobie s teplotou o viac ako 1,5 C vyššou ako predindustriálne referenčné obdobie,“ hovorí Samantha Burgessová, zástupkyňa riaditeľa služby Copernicus Climate Change Service.

Thermometer on background of abnormally colored clouds.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Pokrytie morského ľadu v Arktíde najvyššie od januára 2009

Spoločnosť C3S zistila, že rozloha arktického morského ľadu, teda oblastí, kde je aspoň 15 % povrchu pokrytého ľadom, bola v januári 2024 takmer priemerná a najvyššia od roku 2009.

Koncentrácia morského ľadu bola nadpriemerná v Grónskom mori (pretrvávajúca od októbra) a Ochotskom mori, zatiaľ čo v Labradorskom mori prevládala podpriemerná koncentrácia.

Rozsah morského ľadu v Antarktíde bol v januári šiesty najnižší, a to 18 % pod priemerom, ale výrazne nad najnižšou januárovou hodnotou zaznamenanou v roku 2023 (-31 %).

Podpriemerné koncentrácie morského ľadu prevládali najmä v Rossovom a Amundsenovom mori, v severnej časti Weddellovho mora a pozdĺž pobrežia východnej Antarktídy.

Gentle sunrise in Jokulsaron Lagoon
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom