KĽDR sa bráni: Útok začal Soul. OSN bude mimoriadne rokovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Korea
Foto: SITA/AP

SOUL 23. novembra (WEBNOVINY) – Južná Kórea vystrelila ako prvá v delostreleckej prestrelke medzi oboma Kóreami, pri ktorej prišli o život dvaja juhokórejskí vojaci a 18 bolo zranených. Vo vyhlásení to tvrdí velenie severokórejskej armády, ktorá pohrozila pokračovaním útokov, pokiaľ Južná Kórea naruší spoločnú hranicu.

„Juhokórejský nepriateľ, napriek našim opakovaným varovaniam, sa dopustil nezodpovednej vojenskej provokácie, keď spustil delostreleckú paľbu na naše námorné územie pri ostrove Jon-pchjong,“ píše sa vo vyhlásení armády KĽDR s tým, že opätovanie streľby je bežnou reakciou na takéto konanie. „Armáda bude bez váhania pokračovať v neľútostných vojenských útokoch, ak sa juhokórejský nepriateľ odváži narušiť našu hranicu čo i len o tisícinu milimetra,“ varuje KĽDR.

Kórea je pripravená na neľútostnú odvetu proti KĽDR

Južná Kórea varovala svojho severného suseda pred „neľútostnou odvetou“ za každú ďalšiu provokáciu po tom, ako v utorok desiatky severokórejských delostreleckých granátov dopadli na juhokórejský ostrov.

„Naše ozbrojené sily… neľútostne pomstia každú ďalšiu provokáciu,“ uvádza sa vo vyhlásení juhokórejského prezidenta Lia Mjung-paka. „Severokórejské ostreľovanie ostrova Jon-pchjong predstavuje jasnú vojenskú provokáciu. Okrem toho, jej (Severnej Kórey) bezohľadné bombardovanie civilných cieľov je neospravedlniteľné. Severokórejské úrady za to musia prijať zodpovednosť,“ dodáva dokument.

Podľa posledných informácií rakety, ktoré dopadli na juhokórejský ostrov, zabili najmenej dvoch príslušníkov vojenského námorníctva. Piati námorníci sú vo vážnom zdravotnom stave a ďalších desať pri bombardovaní utrpelo iba ľahšie poranenia. Na ostrove horia domy, ale civilné obete zatiaľ nie sú známe. Juhokórejské ozbrojené sily sú v stave najvyššej pohotovosti.

Japonsko chce celý incident prešetriť a je pripravené tvrdo reagovať

Japonský premiér Naoto Kan nariadil v utorok svojej vláde, aby sa pripravila na každú možnosť v súvislosti s ostreľovaním juhokórejského ostrova severokórejským delostrelectvom. Ministrov zároveň požiadal, aby o incidente zistili čo najviac informácií. „Nariadil som ministrom, aby sa pripravili a mohli tak tvrdo reagovať, ak sa stane niečo neočakávané,“ povedal Kan novinárom po mimoriadnom zasadaní japonskej vlády.

Pre incident na Kórejskom polostrove sa zíde Bezpečnostná rada

Pre krvavý útok delostrelectva Severnej Kórey na juhokórejský ostrov sa mimoriadne zíde Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN), oznámil francúzsky diplomatický zdroj. Útok už odsúdilo celé medzinárodné spoločenstvo.

„Organizuje sa mimoriadne zasadnutie rady. Francúzsko s tým veľmi súhlasí,“ uviedol zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite. Svetové mocnosti vrátane Spojených štátov, Ruska, Japonska a Západnej Európy útok odsúdili, kým Čína – jediný významný spojenec a ekonomická opora Pchjongjangu – vyjadrila obavy, že dôjde k eskalácii napätia medzi Severnou a Južnou Kóreou. Francúzska ministerka zahraničných vecí Michele Alliot-Marieová už skôr ostro odsúdila útok na ostrov Jon-pchjong v Žltom mori a vyzvala Severnú Kóreu, aby ukončila svoje provokácie a „zdržala sa akýchkoľvek nových činov, ktoré by mohli viesť k zhoršeniu regionálneho napätia“.

Delostrelectvo KĽDR ostreľovalo juhokórejský ostrov

Niekoľko rakiet delostrelectva Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) dopadlo v utorok na juhokórejský ostrov ležiaci na ich spoločnej hranici. Streľba, ktorú juhokórejskí vojaci opätovali, si vyžiadala niekoľkých zranených, informovali úradné zdroje a tamojšie médiá.

Podľa televíznej spoločnosti JTN asi 50 rakiet dopadlo na juhokórejský ostrov Jon-pchjong, ktorý sa nachádza neďaleko spornej hranice v Žltom mori, pri čom spôsobilo zranenia ako aj škody na desiatkach domov. Pri útoku utrpeli zranenia aj štyria juhokórejskí vojaci, informovala tlačová agentúra Jonhap. Juhokórejský prezident Li Mjung-pak nariadil príslušným dôstojníkom, aby zabezpečili, že sa streľba nebude stupňovať, uviedla JTN, ktorá sa odvolávala na kanceláriu prezidenta.

Ako informovalo ministerstvo obrany v Soule, juhokórejské ozbrojené sily sú v stave najvyššej pohotovosti. Generálny štáb potvrdil, že na ostrov dopadli desiatky rakiet. Podľa JTN boli k ostrovu povolané stíhačky vzdušných síl. Hovorca ministerstva pre tlačovú agentúru AFP uviedol iba to, že „Severokórejská delostrelecká batéria uskutočnila o 14.34 (6.34 SEČ) protizákonnú provokačnú streľbu a juhokórejskí vojaci v sebaobrane streľbu okamžite opätovali“.

Jeden z obyvateľov ostrova Li Čong-sikch pre JTN povedal: „Horí najmenej 10 domov. Pre dym to jasne nevidím. Horí tiež úbočie kopca… Reproduktormi nám povedali, že máme ujsť zo svojich domovov“. Odvysielané zábery zachytávajú oblaky hustého dymu stúpajúce z ostrova. Na ostrove podľa JTN žije asi 1 200 až 1 300 obyvateľov.

Vzťahy medzi dvomi stranami rozdeleného ostrova sú vážne napäté od potopenia juhokórejskej vojnovej lode v marci tohto roka, pri ktorom prišlo o život 46 námorníkov a ktoré podľa Soulu spôsobilo severokórejské torpédo. Pchjongjang tieto obvinenia ostro poprel.

Západná námorná hranica je dlhodobou spornou otázkou medzi Kóreami. Sever ju neuznáva, keďže ju jednostranne vytýčila Organizácia Spojených národov na konci kórejskej vojny, ktorá trvala v rokoch 1950-53. V posledných rokoch sa v oblasti hranice odohrali tri ozbrojené strety medzi juhokórejskými a severokórejskými jednotkami. Naposledy v novembri 2009.

Delostrelecká paľba si vyžiadala život najmenej jedného človeka

Jeden príslušník juhokórejského vojenského námorníctva prišiel o život a 13 ďalších utrpelo zranenia, keď delostrelectvo Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) v utorok ostreľovalo juhokórejský ostrov ležiaci na ich spoločnej hranici. Pre tlačovú agentúru AFP to uviedol generálny štáb v Soule.

Čína a Rusko medzitým vyhlásili, že sú znepokojené posledným vývojom na Kórejskom polostrove a obávajú sa eskalácie napätia medzi Soulom a Pchjongjangom. Čína v utorok vyjadrila svoje obavy týkajúce sa prestrelky medzi ozbrojenými silami Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a Južnej Kórey a vyzvala obe strany, aby spolupracovali na dosiahnutí mieru a stability v regióne. Rusko v súvislosti s útokom varovalo pred eskaláciou napätia na Kórejskom polostrove.

MZV odsudzuje útoky severokórejskej armády na Južnú Kóreu

Slovenská diplomacia odsudzuje útoky severokórejskej armády, ktoré podľa dostupných informácií spôsobili straty na životoch juhokórejských vojakov. „Vyzývame KĽDR, aby sa zdržala akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli viesť k ďalšej eskalácii napätia v oblasti,“ konštatoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Ľuboš Schwarzbacher. Rezort zároveň víta postoj juhokórejských predstaviteľov, ktorých cieľom je zabrániť ďalšiemu vyhrocovaniu konfliktu.

Prestrelka sa udiala dnes popoludní miestneho času pri ostrove Jon-pchjong v Žltom mori. Severokórejské delostrelectvo vypálilo desiatky striel na ostrov, kde žije asi 1 300 obyvateľov. Strely zabili najmenej dvoch príslušníkov vojenského námorníctva a piati námorníci sú vo vážnom stave. Ľahšie poranenia utrpeli ďalší desiati príslušníci juhokórejských ozbrojených síl. Na ostrove horia domy, ale civilné obete zatiaľ nehlásili. Juhokórejské ozbrojené sily sú v stave najvyššej pohotovosti. Pre krvavý útok delostrelectva Severnej Kórey na juhokórejský ostrov sa mimoriadne zíde Bezpečnostná rada OSN, útok už odsúdilo celé medzinárodné spoločenstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Li Mjung-pak